Język japoński w 5 minut – sinojapońskie liczebniki 1-10 (lekcja3)

japoński w 5 minut

Język japoński w 5 minut – sinojapońskie liczebniki 1-10 (lekcja3)

27.08.2020
Kategoria: Język japoński
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Japończycy liczą na dwa sposoby. Obydwa są używane, więc warto poznać obydwa systemy. Tym razem nauczymy się pierwszego z nich. To sinojapońskie liczebniki 1-10, które zapożyczono wiele wieków temu z języka chińskiego, a potem nieco zmodyfikowano. Są krótkie, łatwe do wymówienia i zapamiętania, dlatego Japończycy bardzo szybko się do nich przekonali. Używa się ich zarówno na co dzień, jak i we wszelkich czynnościach i zajęciach wymagających wysiłku fizycznego. Liczebniki dobrze pasują bowiem do rytmicznych ruchów.

Liczebniki 1-10

ichi    (wym. ici  jak w słowie nici)

2

ni

san

A yon  (wym. jon jak w słowie jądro) lub B  shi  (wym. jak si w słowie siła)

5

go

6

roku (wym. rok)

7

shichi (wym. sici jak w słowie ścinki) lub B  nana

8

hachi (wym. haci jak w słowie kochać)

9

kyū  (wym. kjuu jak w ang. wyrażeniu thank you) lub B ku

10

  (wym. dziuu jak w słowie dziura)

Tutaj należy się wyjaśnienie. W języku japońskim jest wiele słów, które brzmią jednakowo. Są to homonimy. W języku polskim też mamy takie zjawisko, jednak w dużo mniejszym wymiarze. Słowo „język” może znaczyć: język obcy, język w ustach, język w bucie. „Może” i „morze” brzmią także jednakowo, choć różnią się zapisem. Takich przykładów w języku japońskim jest dużo więcej. Jednym z nich jest shi. Tak wymawia się nie tylko liczebnik 4, ale także, a może przede wszystkim słowo „śmierć”. Buddyjskie zwyczaje związane ze śmiercią, chowaniem i czczeniem zmarłego regulują użycie słowa shi jako 4. Japończycy niechętnie więc używają go na co dzień. Wielu wybierze oboczną postać tego liczebnika yon. Przez niektórych Japończyków slowo shi jako 4 i sama cyfra jest traktowana jak tabu. Nie będzie jednak błędem, jeśli użyje się podczas liczenia od 1 do 10 słowa shi. Zwłaszcza nie ma to znaczenia w przypadku obcokrajowców, którzy nie muszą mieć takich skojarzeń jak Japończycy.

W przypadku oboczności 7 (shichi oraz nana) trzeba po prostu ten fakt zaakceptować. Po polsku możemy przecież liczyć: jeden, dwa, trzy lub raz, dwa, trzy i obydwa sposoby są poprawne.

Cyfrę 9 także wymawia się dwojako. Tłumaczy się, że czytanie ku kojarzy się Japończykom z ideogramem oznaczającym trud i cierpienie, dlatego unikają go i wolą nazywać dziewiątkę kyū.

Masz 5 minut na nauczenie się liczebników. Najlepiej i najłatwiej to zrobić poprzez zapamiętanie ich w takiej sekwencji przypominającej krótki wierszyk. Nie zapomnij o prawidłowej wymowie. Sprawdź, czy Ci się uda.

ichinisan

shigoroku

shichihachi

kyū

Przejdź do lekcji nr 4: Lekcja nr 4

Polecam Uczki do nauki języka japońskiego – mojego autorstwa- dostępne w naszym sklepie.

Uczki do języka japońskiego

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: