Japoński w 5 minut – hiragana A I U E O – piszemy po japońsku 1

japoński w 5 minut

Japoński w 5 minut – hiragana A I U E O – piszemy po japońsku 1

01.09.2020
Kategoria: Język japoński

Tutaj nauczysz się szybko podstawowego sylabariusza HIRAGANA, który jest potrzebny, aby pisać i czytać po japońsku. Choć w japońszczyźnie używa się równolegle aż trzech systemów pisma (Hiragana, Katakana, Kanji), to Hiragana jest najważniejsza na początku nauki. To tym sylabariuszem właśnie pisze się książki dla dzieci. Dopóki nie poznamy wystarczającej liczby ideogramów Kanji, będziemy używać Hiragany.

znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Hiragana to sylabariusz – zestaw znaków, które są zapisem podstawowych dźwięków. Jest ich współcześnie 46, choć kiedyś było 50. Znaki te można jeszcze zestawiać ze sobą, dodawać do nich znaki diakrytyczne i tworzyć w ten sposób dodatkowe sylaby.

W tym wpisie przedstawimy pięć pierwszych znaków Hiragany: A, I, U, E, O. Aby zapamiętać znak, trzeba go nie tylko czytać, patrzeć na niego, ale jak najwięcej pisać. Polacy najczęściej uczą się jedynie metodą wzrokową, czytają tekst i starają się zapamiętać treść. Niestety to nie przekłada się na efekty nauki i wprawne pisanie japońskich znaków. Należy uczyć się ich poprzez pisanie, wielokrotne przepisywanie. Trzeba też dbać jednocześnie o to, aby znaki pisać ładnie, schludnie i zgodnie z wytycznymi. W nauce japońskich sylabariuszy skuteczna jest metoda skojarzeniowa, zapamiętywanie znaków jako obrazki, które przypominają, np. u jak ucho!

Zatem przygotujcie sobie zeszyt w kratkę i do pracy!

HIRAGANA – A  I  U  E  O

A hiragana A

Ten znak pisze się trzema kreskami. Poziomą kreskę należy zacząć od lewej strony, zaś pionową i trzeci element – od góry.

I Hiragana I

Znak ma tylko dwie kreski, ale trzeba je prawidłowo pisać, żeby dobrze wyglądał. Obydwie kreski zaczyna się pisać od góry. Pierwsza kreska ma charakterystyczny haczyk. Wygląda, jakby kropka spadła znad i.

U hiragana U

Ten znak należy zacząć pisać od górnego elementu. To może być haczyk albo zwykły króki „przecinek”. Dolny element także zaczyna się od góry. Przypomina kształtem ucho.

E hiragana E

Znak ten także trzeba zacząć pisać począwszy od górnego elementu. Podobnie jak w przypadku znaku „u” górny element może być zwykłym przecinkiem. Dolna część tego znaku to jedna kreska, pisze się ją bez oderwania długopisu od papieru. Wygląda nieco jak polskie „ź”.

O hiragana O

To trzyelementowy znak, którego początek przypomina A あ. Należy uważnie przyjrzeć się zwłaszcza drugim kreskom tych znaków. Drugi element w znaku O może być pisany bardziej OkrągłO, niż w powyższym wzorze:

Na koniec zagadka, odczytaj poniższe słowa. Odpowiedzi i znaczenia znajdziesz w następnej lekcji z Hiragany.

あい

うえ

いい

おおい

いいえ

あう

いえ

あおい

Następne znaki Hiragany znajdziecie w kolejnych lekcjach. Przejdź do kolejnej lekcji: Piszemy po japońsku 2

Polecam również książkę do nauki języka japońskiego na poziomie podstawowym : Język japoński dla początkujących oraz Podstawowe znaki japońskie

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: