Japoński w 5 minut – dni tygodnia (lekcja4)

japoński w 5 minut

Japoński w 5 minut – dni tygodnia (lekcja4)

14.09.2020
Kategoria: Język japoński

Japońskie dni tygodnia związane są z głównymi chińskimi żywiołami oraz nazwami ciał niebieskich. Nazwa każdego dnia jest złożeniem trzech znaków: ? 曜日 „?yōbi”, z których pierwszy to właśnie żywioł lub ciało niebieskie. Zwróć uwagę na prawidłową wymowę wyrazów, którą znajdziesz w nawiasach. Pamiętaj, żeby końcówkę -yōbi wymawiać z przedłużeniem.

znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Poniedziałek  – dzień Księżyca  getsuyōbi  月曜日 (wym. gecsujoobi)

Wtorek – dzień ognia kayōbi  火曜日 (wym. kajoobi)

Środa – dzień wody suiyōbi  水曜日 (wym. suijoobi)

Czwartek – dzień drewna mokuyōbi  木曜日 (mokujoobi)

Piątek – dzień metalu kin`yōbi  金曜日 (kinjoobi)

Sobota – dzień ziemiadoyōbi  土曜日 (wym. dojoobi)

Niedziela – dzień Słońca nichiyōbi  日曜日 (wym. nicijoobi)

Kalendarz w Japonii zazwyczaj zaczyna się od poniedziałku, ale zdarzają się też takie, które rozpoczynają się niedzielą. Dni pracujące to oczywiście dni powszednie, ale sklepy i wszelkie punkty usługowe pracują także w soboty i niedziele.

A oto sposób na zapamiętanie japońskich dni tygodnia. Ponieważ masz 5 minut na zapamiętanie dni tygodnia, proponuję posłużyć się następującą metodą.

Japończycy często dla skrótu używają tylko pierwszych członów nazw dni tygodnia. Brzmi to wtedy: getsu, ka, sui, moku, kin, do, nichi. Warto się nauczyć tej sekwencji, ponieważ wtedy szybciej zapamiętuje się kolejność pełnych dni tygodnia. Sam sprawdź: gecka sujmoku kindonici. To może się niektórym wydawać śmieszne, ale okazuje się, że najbardziej efektywna w nauce bywa mnemotechnika. Metody mnemoniczne bowiem wspomagają zapamiętywanie i trwałe przechowywanie poznanej informacji. Jednym ze sposobów jest właśnie zapamiętywanie pogrupowanych elementów w rytmicznym porządku. Spróbuj!

Przejdź do kolejnej lekcji: Lekcja nr 5

Polecam Uczki do nauki języka japońskiego – mojego autorstwa – dostępne w naszym sklepie.

Uczki do języka japońskiego

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: