Wycieczka po Tokio i okolicach – 1 – Asakusa

Asakusa Tokio

Wycieczka po Tokio i okolicach – 1 – Asakusa

15.09.2020
Kategoria: Dla turysty
reklama sklepu

Wycieczka po Tokio i okolicach – Asakusa i stare Edo

Proponuję ciekawą wycieczkę po tej części Tokio, gdzie zachował się jeszcze klimat tradycyjnych starych japońskich domów, sklepów i ulic. Asakusa to obowiązkowa dzielnica do zwiedzenia dla każdego turysty. Wszyscy  trafiają tu głównie z powodu świątyni Sensōji i bramy Kaminari. Jednak jest tu wiele innych ciekawych miejsc do zobaczenia i faktów do zrozumienia. Zapraszam na wycieczkę po Asakusie. Przewidywany czas wycieczki – 3 godziny.

Do Asakusy najlepiej dojechać linią metra Ginza, Asakusa lub Tozai. Wszystkie stacje są dosłownie kilkaset metrów od bardzo popularnego wśród turystów miejsca, Kaminarimon czyli „Bramy Piorunów”. Bramy tej, a także całej świątyni, strzegą dwaj bogowie. Olbrzymie historyczne posągi Boga Wiatru 風神 i Boga Błyskawic 雷神 stoją po obu jej stronach. Warto się im przyjrzeć i zrozumieć, który jest który. Pomiędzy olbrzymimi rzeźbami wisi gigantyczny czerwony lampion z wyrzeźbionym smokiem od spodu. Lampion ten wymienia się co dziesięć lat na nowy, w tym roku właśnie go podmieniono z powodu zbliżającej się Olimpiady. Po przejściu przez bramę wszyscy dostojnie kroczą prostą uliczką Nakamise osaczoną licznymi sklepami z obu stron. Można tu kupić każdą japońską pamiątkę, jaką sobie tylko turysta wymyśli. Najczęściej jednak nie są to prawdziwe dzieła sztuki czy rękodzieła. Trzeba pamiętać, że tutejsze sklepy nastawione są na sprzedaż głównie cudzoziemcom, którzy nie są w stanie rozpoznać kopii od oryginału. Choć większość towarów to podróbki to i tak kuszą turystów stosunkowo niską ceną i oryginalnością. Sklepików jest blisko 90, ciągną się przez 250 metrów, aż do następnej bramy.

Zwiedzanie bocznymi ścieżkami

Warto pospacerować główną uliczką, ale nie mniej ciekawe jest przejście równoległymi pasażami. Można tam zobaczyć od tyłu tradycyjne domy nagaya z okresu Edo. Jest tam też wiele innych ciekawych miejsc, warsztatów i sklepików. Są sklepy z rękodziełem japońskim, a także warsztat, w którym można popróbować samemu pokolorować drzeworyt. Można zajrzeć też do studio, w którym za opłatą zamawia się własną podobiznę. W kilkanaście minut japońscy artyści, rysownicy, studenci wydziałów malarskich rysują podobizny klientów. Ciekawa jest obserwacja, jak Japończyk widzi i rysuje cechy charakterystyczne dla twarzy innych ras i nacji. Zazwyczaj rysują nam, obcokrajowcom, olbrzymie oczy i nosy. Podobizny mogą być naturalne, komiczne, niczym z komiksu manga itp. Pracownicy potrafią narysować podobiznę także ze zdjęcia. To może być świetna pamiątka z Japonii.

 

Wszystkie drogi w kompleksie świątynnym prowadzą do Hondō – głównego budynku  Sensōji. Droga główna wiedzie przez kolejną wielką bramę Hōzō. Tej bramy pilnują giganci wyrzeźbieni na wzór dawnych zapaśników sumo. Po obu stronach tej bramy, z tyłu wiszą olbrzymie słomiane sandały. Symbolizują obuwie wielkich strażników tej bramy i świątyni. Ich zadaniem jest ochrona świątyni przed ogniem i złymi mocami. I rzeczywiście w swojej długiej historii kompleks wielokrotnie ustrzegł się pożaru, choć nie oparł się bombardowaniu podczas wojny. Budynek główny to monumentalna czerwona świątynia buddyjska z wysokimi schodami, po których wierni muszą się wspiąć. Powstała już w VII wieku, ale na przestrzeni dziejów była przebudowywana i odbudowywana wielokrotnie. Z boku zainstalowano także windę dla osób poruszających się na wózkach, aby mogły dostać się na górę. Na placu przed Hondō stoją inne budynki należące do kompleksu, między innymi pięciopiętrowa pagoda. Jest też fontanna z wodą do oczyszczenia mizuya, kadzielnica, stanowiska z talizmanami i wróżbami. Kompleks świątynny należy do dziedzictwa kultury japońskiej.

Asakusa – spacerem w yukacie

Asakusa to miejsce bardzo popularne wśród turystów, więc przez cały rok panuje tu tłok i zgiełk. Większość odwiedzających to cudzoziemcy, którzy zazwyczaj nie wiedzą, co należy robić w świątyni i przychodzą jedynie ją pooglądać i pofotografować. Ostatnimi laty popularne stało się spacerowanie po Asakusie w wypożyczonych yukatach – czyli letnich, cienkich kimonach. Powstało wiele punktów, które za niewielką opłatą ubierają klientów w kolorowe yukaty i wypożyczają je na określony czas. Cena zależy od długości czasu wypożyczenia. Po Asakusie chodzą więc niepewnym krokiem grupki cudzoziemców odzianych w przepiękne tradycyjne japońskie ubiory i drewniane chodaki. To z pewnością okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

 

Zazwyczaj większość turystów po obejrzeniu głównego budynku świątyni kończy swoją wycieczkę, nie wiedząc, ile traci. Na tyłach świątyni Sensōji jest chram szintoistyczny Asakusa Jinja, który także warto zobaczyć. Tuż obok stoi zabytkowa brama Nitenmon. Kierując się na wschód, można pójść drogami utrzymanymi w tradycyjnym charakterze z epoki Edo. Urokliwe są niewielkie  sklepiki ze starymi kimonami, obuwiem, szczotkami, zabawkami, drzeworytami czy ceramiką użytkową. Szczególnie wyjątkowy jest sklep z japońskim papierem. Można tam kupić i zobaczyć niezliczoną ilość przedmiotów wykonanych z przepięknego papieru wykonanego tradycyjnymi japońskimi technikami. Polecam także cukiernie i lodziarnie w tym rejonie. Lody z gęstej zielonej herbaty matcha są najlepsze właśnie w Asakusie. Słynna jest także cukiernia, która piecze słynne bułki melonowe tzw. meron-pan. Ja wolę wypiekane na starych maszynach bułeczki  biszkoptowe manjū, zwłaszcza z wypełnieniem budyniowym i z czerwonej fasoli.

Rikszą po Asakusie

 

riksza Asakusa , Tokyo przejażdżka rikszą w Asakusa

W przypadku zmęczenia spacerem można zjeść coś tradycyjnego w którejś z licznych restauracji albo wynająć rikszę. Młodzi rikszarze (a także nieliczne kobiety!) oferują odpłatnie przejażdżki po Asakusie. Obwożą klientów małymi uliczkami, przystają w ważniejszych miejscach i opowiadają o historii dzielnicy. Oferują kursy piętnastominutowe, godzinne i dwugodzinne. Co do ceny – to można ją uzgodnić. Ponieważ większość z rikszarzy mówi po angielsku, wielu cudzoziemców korzysta z ich usług.

 riksza w Asakusa riksza - Asakusa Tokio

Asakusa – atrakcje

Do niewątpliwych atrakcji Asakusy należy najstarsze w Japonii wesołe miasteczko Hanayashiki. Działa już od 1853 roku. Infrastruktura ma charakter retro, ale jednocześnie ogromny urok. Warto zobaczyć, jak Japończycy lubili się kiedyś bawić. Jest tam nawet kolejka roller coaster i dom strachów!

Asakusa skrywa urokliwe miejsca takie jak np. niewielki wodospad, kamienny mostek i staw z kolorowymi wielkimi karpiami. Taki widok w centrum miasta to rzadkość. Wiosną można natrafić na okres kwitnienia przepięknych liliowych kwiatów wisterii zwisających jak girlandy.

  karpie w Asakusa

 

Dzielnica Kappabashi

Spacerując na wschód, dochodzi się do słynnej dzielnicy Kappabashi. Jest to region kilku przecznic ze sklepami z asortymentem kuchenno-restauracyjnym. Kupić można tu wszystko do kuchni, poczynając od noży i garnków, a na sztucznych daniach i atrapach produktów kończąc. Dzielnica ta cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów jak i japońskich restauratorów.

Planowanie wycieczki do Asakusy

Asakusę właściwie należałoby obejrzeć dwukrotnie. W ciągu dnia bowiem przyciąga wigorem i pulsującym życiem, ale warto też odwiedzić ją o innej porze. Odkrywa się ją wtedy na nowo. Gdy spaceruje się uliczkami Asakusy rano jeszcze przed otwarciem sklepów (pracują 10-17) można obejrzeć przepiękne malunki na zasuniętych roletach i bramach. To malowidła scen i postaci z teatru kabuki, które wciągają widza w swój świat. Znikają, gdy właściciele otwierają swoje sklepy.

Asakusa - sklepy przed otwarciem  malunki na żaluzjach sklepowych Asakusa

Szczególną urodą cieszy się kompleks świątynny także wieczorem, gdy sztuczne oświetlenie dodaje uroku budynkom i uliczkom. Gra kolorów popołudniowej Asakusy jest wyjątkowa.

Asakusa wieczorem

Wybierając się do Asakusy, dobrze skorzystać z oferty Centrum kultury i informacji turystycznej, które stoi naprzeciwko Bramy Piorunów. Można tam zdobyć cenne mapy i informacje dotyczące dzielnicy. Jest też możliwość obejrzenia cyklicznych wystaw i wzięcia udziału w rozmaitych warsztatach, pokazach i zajęciach propagujących kulturę japońską.

Gruntowna eksploracja Asakusy zajmuje kilka godzin. Warto przeznaczyć na to przedpołudnie lub całe popołudnie. Na koniec proponuję relaksacyjny spacer promenadą wzdłuż rzeki Sumida. Każda wycieczka do Asakusy zostawia niezapomniane wspomnienia. Dzieje się tam wiele, organizowane są często festyny i festiwale, zawsze można trafić na ciekawe wydarzenie. Spod Bramy Piorunów łatwo przemieścić się do wieży Tokio Skytree, sztucznej wyspy Odaiba lub dzielnicy Ueno. Jednak o tym – w kolejnych postach o wycieczkach po Tokio i okolicach.

Zainteresowani mogą tu znaleźć informacje o świątyni Sensōji tu: Informacja turystyczna Tokio – świątynia Sensoji

Wpis na temat parku Ueno w tym wpisie: Lotos w parku Ueno

 

Zobacz również inne artykuły: