O stronie

O stronie

Blog powstaje z mojej pasji do Japonii. Od wielu lat zajmuję się nauczaniem języka japońskiego, tłumaczę, poznaję oraz propaguję kulturę japońską i uczę się wciąż nowych umiejętności, zaglądając w coraz mniejsze zakamarki japońskiego rzemiosła i kultury. Sztuka i rękodzieło japońskie fascynują ludzi na całym świecie. Budzi podziw japońska precyzja, wytrwałość twórcy, wyrafinowana estetyka, umiejętność przestrzennego widzenia artystów japońskich, czego wyrazem może być np. bardzo popularna sztuka składania papieru – origami czy wycinania papieru -kirie.

Dla mnie najbardziej fascynujące jest japońskie filozoficzne podejście do wszelkich działań twórczych, artysta nigdy nie osiąga szczytu swoich umiejętności, powoduje nim pokora, konfucjańskie dążenie do rozwoju, opanowania kolejnych technik. Dzięki temu praca czy sztuka nigdy się nie nudzi. Zawsze można zrobić jeszcze jeden krok ku doskonałości.

W naszym kraju, ale także na świecie, kultura, sztuka i język japoński cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem. Wiele książek i stron internetowych napisano już na temat Japonii. W moim blogu piszę o kulturze japońskiej tak, jak ją widzę. Opisuję Japończyków, ich zwyczaje i zachowanie na podstawie własnych doświadczeń.

Przedstawiam współczesne zjawiska kulturowe i staram się wyjaśnić je w oparciu o japońską tradycję, historię i etykietę. Wszystkie zdjęcia, które zamieszczam, wykonałam sama. To moje subiektywne spojrzenie na Japonię.