Japoński w 5 minut – hiragana KA KI KU KE KO – piszemy po japońsku 2

japoński w 5 minut

Japoński w 5 minut – hiragana KA KI KU KE KO – piszemy po japońsku 2

03.09.2020
Kategoria: Język japoński
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Na początek sprawdźmy odpowiedzi z poprzedniej lekcji

Lekcja 2

Jeśli udało Wam się prawidłowo odczytać powyższe słowa z pamięci, nie zaglądając do materiału czy notatek, to znaczy, że nauczyliście się ich biernie. To jeszcze nie znaczy, że znacie je czynnie. Znajomość czynna znaków oznacza, że będziecie potrafić nie tylko rozpoznać znak, ale napisać go z pamięci.
W tym wpisie przedstawiam pięć kolejnych znaków sylabariusza Hiragana: KA, KI, KU, KE, KO. Z każdym poznanym znakiem znacznie wzrasta możliwość pisania wyrazów japońskich. Zachęcam więc do nauki i przypominam, żeby jak najwięcej pisać i to ładnie, schludnie. Japończycy traktują pisanie niemal jak sztukę, więc trzeba się starać pisać jak najładniej. Dlatego staraj się zwracać uwagę na detale, krzywiznę kresek i proporcje elementów znaków.

HIRAGANA – KA  KI  KU  KE  KO

KA hiragana KA

Ten znak pisze się trzema kreskami. Pierwszy element należy pisać okrągłym ruchem, aby nie zrobił się kanciasty. To nie jest duża polska litera J, dlatego nie naśladujmy jej. Pionową kreskę piszę się od góry i jest ona najczęściej delikatnie ukośna. Ostatni element to po prostu krótka kreska przypominająca angielski apostrof `.

KI znak KI

Znak ma zasadniczo 4 kreski. Pierwsze dwie pisze się równolegle od lewej strony, trzecia kreska zaś pisana jest ukośnie od góry. Zauważ, że na końcu ma haczyk. Ostatni element należy pisać od lewej strony w prawo. Często widuje się jednak ten znak pisany trzema kreskami  き. To efekt nieodrywania długopisu od papieru pomiędzy trzecim a czwartym elementem. Sugeruję, aby zapamiętać ten znak jako czterokreskowy. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości łatwiej będzie się uczyć kolejnych znaków.

KU hiragana KU

To znak do złudzenia przypominający matematyczny symbol znaku mniejszości. Należy jednak unikać wyraźnego, ostrego kantu. Znak ten bowiem powinno się pisać, nadając krzywiznę kreski bardzo delikatnie. Osobom z dużą wyobraźnią ten znak może przypominać otwarty dziób KUrczaka.

KE znak KE

Ten znak składa się z dwóch wyraźnych części, lewej i prawej. Trzeba pamiętać, że dopiero razem stanowią całość i należy je pisać blisko siebie. Pierwszym elementem jest pisana od góry kreska z haczykiem na dole. Prawy element przypominający krzyżyk pisany jest najpierw poziomą kreską z lewej do prawej, a potem pionową od góry. Zauważ jednak, że kreska ta wygina się u dołu w lewo. Niektórym ososbom ten znak przypomina drukowaną literę H.

KO hiragana KO

Znak ten składa się z górnego i dolnego elementu i tak należy go pisać. Poziome kreski pisze się zawsze od lewej strony do prawej, dlatego tutaj jest tak samo. Górny element może mieć haczyk jak powyżej, ale można go pominąć. Polacy mylą często ten znak z i い.  O ile znak い można było nazwać „i ze spadającą kropką”, o tyle こ wygląda jak „niepełne KOło”.

Oto nowe słowa do odczytania. Staraj się odczytać te słowa bez zaglądania do lekcji, a sprawdzisz w ten sposób, czy pamiętasz już znaki wzrokowo. Jest to bowiem pierwszy etap uczenia się znaków japońskich. Przychodzi on w miarę szybko, zwłaszcza jeśli ktoś ma pamięć wzrokową. Ci, którzy pamięci takiej nie mają, powinni jak najwięcej pisać, żeby wyrobić odruch pisania każdego znaku. Odpowiedzi i znaczenia poniższych słów znajdziesz w następnej lekcji z Hiragany.

かう

かく

えき

いけ

こえ

いく

おく

いき

あかい

きく

Odpowiedzi do zadania z lekcji poprzedniej (Hiragana A I U E O).

あい AI miłość うえ UE wierzch
いい II dobry おおい ŌI(OOI) liczny
いいえ IIE nie あう AU spotkać
いえ IE dom あおい AOI niebieski, turkusowy

Przejdź do dzisiejszej lekcji

Następne znaki Hiragany znajdziecie w kolejnych lekcjach. Przejdź do lekcji piszemy po japońsku 3: Piszemy po japońsku 3

Na koniec polecam książkę do nauki języka japońskiego na poziomie podstawowym : Język japoński dla początkujących oraz Podstawowe znaki japońskie

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: