Znak Kanji oznaczający WODĘ

znak kanji woda

Znak Kanji oznaczający WODĘ

04.09.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Ten znak kanji WODA składa się z czterech kresek. Należy zacząć go pisać od środkowej, pionowej kreski, potem dodać lewy, a następnie prawy element. Uwaga na prawą stronę znaku, ponieważ w odróżnieniu od lewej, pisze się ją dwiema kreskami. Kolejność pisania elementów znaku jest następująca:

Znaczenie tego znaku kanji to zimna WODA, a dokładniej woda naturalna o temperaturze powietrza lub schłodzona. Nie można tym słowem powiedzieć o wrzątku czy nawet ciepłej wodzie lecącej z kranu. Niemożliwe jest też dodanie do tego słowa przymiotnika ciepła, ponieważ zimna woda nie może być ciepła. Woda o wyższej temperaturze niż otoczenie (podgrzana, wrzątek, gorące źródło) to zupełnie inny znak i wyraz: yu.

Znak WODA ma dwa czytania: mizu oraz sui. Woda to jeden z głównych żywiołów. Występuje w słowach odnoszących się do naturanych akwenów, zimnych napojów, płynów itp.

Przydatne słowa wykorzystujące ten znak to:

水曜日 środa (suiyōbi)

水色        niebieski kolor (mizuiro)

海水        woda morska (kaisui)

下水        ścieki (gesui)

大水        wielka woda, powódź (ōmizu)

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji bloga „język japoński” tam znajdziesz kilka krótkich lekcji , przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Przykładowa lekcja

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: