Znak Kanji oznaczający DESZCZ

kanji deszcz

Znak Kanji oznaczający DESZCZ

20.11.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Znak kanji DESZCZ. Ideogram jest piktogramem, obrazuje więc krople deszczu. Przypomina on deszcz oglądany przez okno. Znak ten pisze się aż ośmioma kreskami, a rozpoczyna się od framugi okiennej. Punkty symbolizujące zaś krople deszczu stawia się na końcu. Kształt kropli osiąga się jedynie poprzez postawienie pędzla na papierze. Jednak jeśli pisze się długopisem, to wystarczy zrobić krótkie kreseczki. Zatem kolejność pisania elementów tego ideogramu jest następująca:

Znak kanji DESZCZ można przeczytać na trzy sposoby: ame, ama, u. Znak ten występuje w większości słów dotyczących rodzajów deszczu, wody deszczowej itp.

Przydatne słowa z tym znakiem to:

雨具     ubranie i obuwie na deszcz (amagu)

小雨  deszczyk (kosame)

雨雲     deszczowe chmury (amagumo)

雨天  deszczowa pogoda (uten)

春雨     wiosenny deszcz (harusame)

W Japonii deszcz pada bardzo często o każdej porze roku, na dodatek w czerwcu zaczyna się pora deszczowa trwająca ponad miesiąc dlatego dla Japończyków ważne jest określenie rodzaju deszczu, czy jest mały, duży, gęsty, chwilowy, ulewny itd. Stąd tak dużo nazw opisujących deszcz w języku japońskim. Często są to nazwy ateji, czytane w tradycyjny japoński sposób, niekoniecznie wynikający z poszczególnych czytań znaków w złożeniu.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński, przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Język japoński w 5 minut lekcja 1

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: