Znak Kanji oznaczający ZIEMIA

kanji ziemia

Znak Kanji oznaczający ZIEMIA

18.09.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

znak kanji ziemia

Ideogram kanji ZIEMIA, ale w kontekście gleby, powierzchni ziemi, a nie kuli ziemskiej. Pisze się go trzema prostopadłymi kreskami. Na tym przykładzie można zapamiętać dwie podstawowe zasady stawiania kresek w znakach japońskich. Pierwsza zasada mówi, że jeśli dwa elementy krzyżują się pod kątem prostym, to należy najpierw postawić poziomą kreskę, a potem pionową. Druga zasada mówi zaś, że zawsze pisze się najpierw elementy górne znaku, a w następnej kolejności dolne. Wynika to z tego, że zasadniczo pismo japońskie było pionowe, tekst pisało się kiedyś (i nadal często pisze) od góry do dołu. Zatem kolejność pisania elementów tego ideogramu jest następująca:

kanji zimia schemat

Znak kanji ZIEMIA można przeczytać na trzy sposoby: do, to, tsuchi. Znak ten występuje w większości słów dotyczących gleby, powierzchni ziemi, podłogi itp.

Przydatne słowa z tym znakiem to:

土曜日 sobota (doyōbi)

土地  ląd, grunt (tochi)

赤土     czerwona glina (akatsuchi)

土色  kolor ziemi, brązowy (tsuchiiro)

お土産   prezent, pamiątka (omiyage)

Ostatni przykład to tzw. ateji, czyli złożenie znaków, które jest odczytywane w wyjątkowy sposób, inaczej niż wskazywałyby czytania poszczególnych znaków. Nie ma innej metody jak tylko zapamiętać takie słowa jako wyjątki. Omiyage to prezent, który się przynosi lub przywozi znajomym i rodzinie najczęściej z podróży. Złożenie to wyraźnie o tym mówi, bo jest to przedmiot wyprodukowany w danym miejscu.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński , przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Przykładowa lekcja

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków

Zobacz również inne artykuły: