Logotyp Igrzysk Olimpijskich w Tokyo 2020 – Symbolika

logotyp igrzysk tokyo 2020 logo

Logotyp Igrzysk Olimpijskich w Tokyo 2020 – Symbolika

19.09.2020
Kategoria: Kultura
reklama sklepu

W 2016 wybrano w procesie konkursu japoński logotyp Igrzysk Olimpijskich w Tokyo 2020 które miały się odbyć w 2020 roku. Ciekawa jest jego symbolika.  Jego autorem jest Tokoro Asao. To drugi emblemat, który miał symbolizować Igrzyska Olimpijskie. Z pierwszego wybranego emblematu zrezygnowano, ponieważ uznano, że zbytnio przypomina logo belgijskiego teatru (Theatre de Liege).

Przyjęty logotyp Olimpiady i Paraolimpiady w Tokyo 2020 przypomina kulę złożoną z wielu chaotycznie zestawionych czworokątów. Japończykom bardzo się ten emblemat podoba, ponieważ czytają w nim istotny przekaz, głęboko związany z kulturą japońską.

logotyp Tokio 2020

Logotyp igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich Tokyo 2020

Przede wszystkim logotyp ten opiera się na tradycyjnym wzorze Ichimatsu wykorzystywanym w technikach tkania i farbowania materiałów. Był on popularny w okresie Edo w XVIII wieku, zwłaszcza z powodu pewnego bardzo znanego aktora teatru Kabuki, Sanogawa Ichimatsu, który nosił ubranie sceniczne ufarbowane właśnie w ten sposób. Były to dwukolorowe białe i granatowe kwadraty ułożone naprzemiennie.  Z czasem pojawiały się inne kombinacje kolorystyczne, jednak biel i granat (indygo) najbardziej symbolizuje tradycję i charakter japoński.

logotyp olimiady step 1

Autor emblematu olimpijskiego postanowił wykorzystać ten japoński wzór. Użył 45 prostopadłościanów. Tylko 9 z nich to kwadraty, pozostałe zaś są prostokątami, dwa rozmiary po 18 sztuk. Trzy rodzaje prostopadlościanów symbolizują ludzi, sportowców, którzy różnią się od siebie pochodzeniem, kulturą i postrzeganiem świata. Dzięki temu wszyscy są bardzo ciekawi i inspirujący. Mimo oczywistych różnic akceptują się nawzajem i współdziałają na rzecz całego organizmu czyli świata. Wspierają się, łączą i stanowią całość. Koło oznacza w symbolice japońskiej harmonię. Zatem logotyp olimpijski oznacza myśl: „różnorodność i harmonia”.

logotyp igrzysk Tokyo step 2

Co ciekawe, choć logotyp Paraolimpiady wygląda inaczej, to składa się dokładnie z tych samych elementów. Są one tylko inaczej ułożone. Nawet puste koło jest identyczne co do wielkości jak w emblemacie głównym Igrzysk Olimpijskich. Równość i jednakowe traktowanie było podstawowym zamysłem plastyka.

Różni, ale działamy razem na rzecz świata i nas wszystkich.

Logotyp na stronie igrzysk olimpijskich Tokio: Tokyo 202

Zobacz również inne artykuły: