Znak Kanji oznaczający MĘŻCZYZNA

Znak Kanji oznaczający MĘŻCZYZNA

20.01.2021
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Znak kanji mężczyzna składa się z dwóch części. Jego górny element jest znakiem oznaczającym POLE RYŻOWE, dolny zaś to SIŁA. Znak ten mówi więc wyraźnie, że MĘŻCZYZNA to „człowiek posiadający siłę do pracy w polu”. Niestety nie wszystkie japońskie ideogramy są tak czytelne i łatwe do zrozumienia oraz zapamiętania. Warto więc samemu doszukiwać się ukrytych treści i skojarzeń, a nauka Kanji stanie się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.

Znak MĘŻCZYZNA pisze się siedmioma kreskami. Należy postarać się, aby całość zmieściła się w jednej kratce, a nie pisać dwóch elementów oddzielnie. Powinny one być do siebie „przyklejone”, inaczej znak będzie się niepotrzebnie wydłużał w pionie. Kolejność i kierunek pisania poszczególnych elementów znaku są następujące:

Znak kanji na MĘŻCZYZNA można przeczytać na dwa sposoby: otoko, dan oraz nan. Występuje on w słowach związanych z płcią męską, potomstwem itp.

Przydatne słowa ze znakiem na MĘŻCZYZNA:

男子          młody chłopak          (danshi)

長男          najstarszy syn           (chōnan)

次男          drugi syn                    (jinan)

男の子   chłopczyk                   (otoko-no ko)

男の人   mężczyzna                  (otoko-no hito)

Ciekawostką niech będzie inny ideogram, który zawiera element MĘŻCZYZNA. Jest to znak (yū), który oznacza ODWAGĘ. Na tym przykładzie widać, że ta cecha charakteru przypisywana jest w Azji (Chinach, Japonii) głównie płci męskiej. Znamienne jest też, że wiele ideogramów zawierających element KOBIETY niesie negatywne znaczenie. Są to często znaki opisujące złe emocje, takie jak złość, nienawiść, zazdrość itd.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński, przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Język japoński w 5 minut lekcja 1

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: