Znak Kanji oznaczający UCHO

kanji ucho

Znak Kanji oznaczający UCHO

04.12.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Ideogram kanji ucho początkowo przypominał ludzkie ucho, jest więc piktografem. Trzeba uważnie się mu przyjrzeć, ponieważ w niektórych czcionkach podobny jest do znaku na OKO.

OKO 目    UCHO  耳

Znak OKO pisze się pięcioma kreskami, zaś znak UCHO – sześcioma. Wszystkie kreski stawia się oddzielnie, dotykając do poprzedniej lub przebijając ją. Zaczyna się od górnej poziomej kreski, potem lewą pionową, a następnie kreski poziome. Na końcu stawia się najdłuższą kreskę – prawą pionową. Szczególną uwagę należy zwrócić na dwie ostanie kreski, które powinny się krzyżować. Kolejność i kierunek pisania poszczególnych elementów znaku są następujące:

Znak kanji UCHO można przeczytać na dwa sposoby: mimi, ji. Występuje on w słowach związanych ze słuchaniem i zmysłem słuchu.

Przydatne słowa ze znakiem na UCHO:

中耳         ucho środkowe        (chūji)

耳鼻科      laryngolog               (jibika)

耳かき      patyczek do ucha   (mimikaki)

初耳    nowa wiadomość   (hatsumimi)

空耳    omamy słuchowe   (soramimi)

Znak 耳 jest także elementem ideogramów oznaczających słuch, słuchanie itp. jak: 聞 (suchać),

聴 (słuchać), 恥 (wstyd), 囁 (szeptać).

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego to przejdź do sekcji bloga „język japoński” tam znajdziesz kilka krótkich lekcji , przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Przykładowa lekcja

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Poniżej lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: