Znak Kanji oznaczający RZEKA

kanji rzeka

Znak Kanji oznaczający RZEKA

27.09.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Znak kanji RZEKA. Znak jest piktogramem, obrazuje dwa brzegi rzeki i wartki nurt w środku. Pisze się go trzema kreskami. Każdą z nich stawia się nieco inaczej, warto zwrócić na to uwagę, żeby znak ładnie wyglądał. Wszystkie kreski pisze się od góry do dołu. Pierwszą kreskę od lewej strony należy pisać wykręcając delikatnie jej koniec. Środkowa kreska jest najkrótsza i kończy się zatrzymaniem, a nie puszczeniem luźno pędzla czy długopisu. Ostatnia kreska, długa z prawej strony, pisana jest w charakterystyczny sposób. Polega on na tym, że podczas jej pisania należy odejmować siłę, tak żeby koniec był już tylko pociągnięciem końcówki włosia pędzla. Warto też zauważyć, że początek tej kreski stawia się najwyżej. Zatem kolejność pisania elementów tego ideogramu jest następująca:

Znak kanji RZEKA można przeczytać na dwa sposoby: kawa, sen. Występuje on w większości słów dotyczących wody rzek, ich nazw własnych, nazw ryb itp.

Przydatne słowa z tym znakiem to:

川水        woda z rzeki       (kawamizu)

川上     górny bieg rzeki (kawakami)

小川        rzeczka, strumyk (ogawa)

川千鳥 ptaki wodne        (kawachidori)

河川        rzeki                      (kasen)

Ideogram kanji RZEKA występuję bardzo często w japońskich nazwiskach i nazwach miejscowości. Każdy pewnie słyszał  takie nazwiska jak np. Kawakami, Tokugawa czy Yamakawa oraz np. miasto Kawasaki. W niektórych przypadkach kawa w środku wyrazu udźwięcznia się do gawa. Nie jest to wynikiem sztywnej reguły gramatycznej, a raczej zwyczaju. Może się zdarzyć nawet, że tak samo zapisywane ideogramami nazwisko np. 石川 może być przez niektórych wymawiane Ishikawa, a przez innych – Ishigawa.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński , przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Przykładowa lekcja

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: