Znak Kanji oznaczający ODPOCZYWAĆ

kanji odpoczywać

Znak Kanji oznaczający ODPOCZYWAĆ

25.12.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Znak kanji odpoczywać składa się z dwóch części. Lewa, choć ma kształt イ, pochodzi od znaku 人, więc oznacza CZŁOWIEKA, prawa zaś to znak 木, czyli DRZEWO. Znak ten informuje budową i składem elementów, że odnosi się do człowieka przy drzewie. Oznacza odpoczynek, człowieka odpoczywającego pod drzewem. Trzeba uważnie się mu przyjrzeć, ponieważ znak ten podobny jest do innego ideogramu: CIAŁO.

ODPOCZYWAĆ   休    CIAŁO  体

Znak ODPOCZYWAĆ pisze się sześcioma kreskami, zaś znak CIAŁO – siedmioma, ponieważ z prawej strony jest KSIĄŻKA. Kolejność i kierunek pisania poszczególnych elementów znaku są następujące:

Znak kanji na ODPOCZYWAĆ można przeczytać na dwa sposoby: yasu-mu, yasu-mi oraz kyū. Występuje on w słowach związanych ze spaniem, relaksowaniem się, wolnymi dniami, przerwami itp.

Przydatne słowa ze znakiem na ODPOCZYWAĆ:

夏休み                  letnie wakacje          (natsuyasumi)

お休みなさい      dobranoc                  (oyasuminasai)

休日                      wolny dzień             (kyūjitsu)

春休み           wiosenne wakacje   (haruyasumi)

冬休み           ferie                           (fuyuyasumi)

Czytanie znaku yasu-mu, yasu-mi wskazuje, że sam ideogram zawiera jego rdzeń yasu, końcówkę zaś trzeba dopisać znakami sylabariusza.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński lub zobacz przykładową lekcję, znajdziesz ją tutaj: Język japoński w 5 minut lekcja 1

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: