Znak Kanji oznaczający RĘKA

kanji ręka

Znak Kanji oznaczający RĘKA

08.11.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Choć ideogram kanji ręka jest piktografem, to trudno rozpoznać w nim kształt ręki. W starszej postaci przypominał dłoń z palcami. Dzisiaj trzeba mieć dużą wyobraźnię, żeby to „zobaczyć”. Znak ten skrywa w sobie jedną pułapkę. Jest to pierwsza kreska, którą należy pisać z prawej strony do lewej. Nie jest to bowiem zwykła pozioma kreska, a ukośna, pisana od góry. Dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy zapis wszystkich elementów ideogramu:

Znak kanji RĘKA można przeczytać na trzy sposoby: te, ta, shu. Występuje on w słowach związanych oczywiście z górnymi kończynami, ale także umiejętnościami, czynnościami wykonywanymi ręcznie, nazwami zawodów itp.

Przydatne słowa ze znakiem na RĘKA:

右手        prawa ręka                   (migite)

手紙        list                                  (tegami)

上手         wprawny                      (jōzu)

運転手     kierowca                      (untenshu)

歌手         piosenkarz                  (kashu)

Znak 手 wchodzi w skład złożenia oznaczającego jedną z japońskich sztuk walki. Karate  空手 dosłownie mówi o tym, że jest to sztuka „pustej dłoni”, umiejętność obrony bez użycia żadnej broni. Podstawową zasadą Karate jest 手を出すな!, którą można interpretować jako: „nigdy nie wyciągaj pierwszy ręki do ataku”.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński, przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Język japoński w 5 minut lekcja 1

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: