Znak Kanji oznaczający USTA

Znak Kanji oznaczający USTA

01.10.2020
Kategoria: Znaki Kanji
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń

Ten znak kanji ma znaczenie USTA, WEJŚCIE, WJAZD. Piktogram ten obrazuje otwarte usta. Choć wygląda jak zwykły kwadrat, trzeba zapamiętać jego właściwą pisownię. Pisze się go aż trzema kreskami, co nie jest dla ludzi Zachodu intuicyjne. Każdy element pisze się w innym kierunku. Pierwszą kreskę stawia się bowiem pionowo, od lewej strony. Druga kreska to złączony element poziomy górny i prawy boczny. Na „zakręcie” nie odrywa się długopisu czy pędzla od papieru.  Ostatnia kreska, dolna pozioma, pisana jest od lewej strony do prawej. Kolejność pisania elementów tego ideogramu jest następująca:

Znak kanji USTA można przeczytać na trzy sposoby: , ku, kuchi. Znak ten występuje w większości słów dotyczących mowy, języka, oraz wejścia, miejsca początku czegoś itp.

Przydatne słowa z tym znakiem to:

人口     liczba ludności (jinkō)

入口  wejście, wjazd (iriguchi)

出口     wyjście, wyjazd (deguchi)

甘口  łagodny smak (amakuchi)

西口     wyjście na zachodnią stronę (nishiguchi)

W niektórych złożeniach znak ten czytany jest guchi zamiast kuchi. Wśród japońskich ideogramów znajdzie się wiele, które zawierają znak na USTA. W większości przypadków będzie to znaczyło, że znak taki niesie znaczenie mowy, mówienia, wydawania głosu. To pomocne w nauce znaków, warto więc zapamiętać. Np. 言 powiedzieć,  話 rozmawiać, 歌 śpiewać, 叫 krzyczeć, 鳴 dawać głos (o zwierzętach), 吠 szczekać.

Jeżeli interesujesz się nauką języka japońskiego przejdź do sekcji język japoński, przykładową lekcję znajdziesz tutaj: Język japoński w 5 minut lekcja 1

Kanji- podstawowe znaki japońskie

Chcącym poznać znaki kanji na poziomie podstawowym polecam książkę mojego autorstwa dostępną w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/podstawowe-znaki-japonskie/

Lista omówionych znaków kanji

Zobacz również inne artykuły: