Japoński w 5 minut – hiragana SA SHI SU SE SO – piszemy po japońsku 3

japoński w 5 minut

Japoński w 5 minut – hiragana SA SHI SU SE SO – piszemy po japońsku 3

20.09.2020
Kategoria: Język japoński
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Odpowiedzi do ćwiczenia z poprzedniej lekcji z literami KA KI KU KE KO. Lekcja piszemy po japońsku 2

かう  KAU  kupować

かく  KAKU  pisać

えき  EKI  dworzec, stacja

いけ  IKE  staw, jezioro

こえ  KOE  głos

いく  IKU  jechać, pójść

おく  OKU  położyć

いき  IKI  oddech

あかい  AKAI  czerwony

きく  KIKU  słuchać

Tym razem poznamy sylaby SA, SHI, SU, SE, SO. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na literę SHI, którą wymawia się jak polskie „si” w słowie „siła”. Przypominam, żeby jak najwięcej pisać znaki, ponieważ to ręka „zapamiętuje” kształt znaku. Jeśli pisze się go wielokrotnie i dochodzi do automatyzmu, to takiego znaku już się nigdy nie zapomni.

HIRAGANA  SA SHI SU SE SO

SA

Ten znak pisze się trzema kreskami. Jednak podobnie do litery KI często widuje się ją skróconą, pisaną tylko dwiema kreskami さ. Powód jest taki sam, znaki te są do siebie bardzo podobne. SA ma jednak tylko jedną poziomą kreskę. Lepiej jednak nauczyć się tego znaku, pisząc go trzema kreskami, nie będzie się w przyszłości mylił z innym. Pierwszy element należy pisać od lewej do prawej, drugi od góry w dół i na końcu zrobić haczyk. Trzeci element to krótka kreska pisana od góry.

SHI

Ten znak pisze się oczywiście od góry. Ma kształt przypominający haczyk na ryby. Należy uważać, żeby nie była to zwykła pisana literka l polskiego alfabetu. Kreska powinna delikatnie się wyginać na dole. Nie należy jej gwałtownie podrywać do góry ani ostro wyginać.

KU

To znak przypominający SUpełek. Ma pętelkę w środku. Pisze się go dwoma elementami. Pierwszy to pozioma kreska pisana od lewej strony, zaś drugi to pionowa kreska pisana od góry. Po środku należy zrobić kółeczko i dalej pociągnąć ją do dołu, na końcu urywając. Nie należy podrywać końca, a jedynie puścić luźno, aby kreska się naturalnie zakończyła.

KE

Ten znak pisze się trzema kreskami. Pierwsza pisana jest poziomo od lewej do prawej. Kolejna to pionowa z prawej strony, pisze się ją prostopadle, od góry do dołu. Trzecia kreska jest najdłuższa, pisze się ją od góry, a na końcu delikatnie wykręca w prawą stronę.

KO

Ten znak można pisać na dwa sposoby. Jedna wersja jest jednokreskowa, druga – dwukreskowa. Znak jednokreskowy pisze się bez zatrzymania od góry do dołu. Znak dwukreskowy zapisuje się zaczynając od krótkiego elementu ukośnie od góry, a potem jednym ciągiem dopisując drugą część. Początek tego znaku przypomina nieco drukowaną literę Y.

Oto nowe słowa do odczytania. Staraj się odczytać te słowa bez zaglądania do lekcji (hiragana SA SHI SU SE SO), a sprawdzisz w ten sposób, czy pamiętasz już znaki wzrokowo. Tym razem słów, które można zapisać przy użyciu 15 poznanych znaków, jest bardzo dużo. Oto kilka z tych bardziej przydatnych na poziomie początkującym. Odpowiedzi i znaczenia poniższych słów znajdziesz w następnej lekcji z Hiragany.

かさ

すし

さけ

あさ

くさ

いし

おそい

せかい

あせ

くさい

うすい

しか

あそこ

せき

くし

Następne znaki Hiragany znajdziecie w kolejnych lekcjach.

Na koniec polecam książkę do nauki języka japońskiego na poziomie podstawowym : Język japoński dla początkujących oraz Podstawowe znaki japońskie

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: