Japoński w 5 minut – hiragana NA NI NU NE NO – piszemy po japońsku 6

japoński w 5 minut

Japoński w 5 minut – hiragana NA NI NU NE NO – piszemy po japońsku 6

24.10.2020
Kategoria: Język japoński
znaki kanji - zeszyt do ćwiczeń
Nowość na rynku

Odpowiedzi do ćwiczenia z poprzedniej lekcji z symbolami  ゛ oraz  っ. Piszemy po japońsku 5

kitte     きって      znaczek pocztowy                        daigaku  だいがく     uczelnia

atchi     あっち      tam                                                 shigeki   しげき         bodziec

kekka    けっか      rezultat                                         zasshi     ざっし      czasopismo

sakka     さっか      pisarz                                           zutto       ずっと          ciągle

kaji         かじ         pożar                                             kitto       きっと           z pewnością

shikke    しっけ     wilgoć                                           tokidoki    ときどき       czasami

issatsu    いっさつ  jedna sztuka                              kaze        かぜ                wiatr, przeziębienie

aji        あじ           smak                                           azuki      あずき            czerwona fasola

Kolejny rząd sylab hiragany to: NA, NI, NU, NE, NO. Jest to zestaw znaków zapętlonych i z supełkami. Dzięki temu stosunkowo łatwo się je zapamiętuje. Tym bardziej, że trzeba je wielokrotnie pisać, aby ładnie wyglądały.

HIRAGANA  NA NI NU NE NO

NA

Ten znak pisze się czterema kreskami. Zacząć należy od lewego elementu. Większość znaków pisze się w sekwencji kresek na skos, od lewego górnego rogu, do prawego na dole. W tym przypadku ta zasada także ma zastosowanie. Pierwsza kreska jest pozioma, zaczynamy ją z lewej strony. Następnie stawiamy przecinającą ją kreskę pionową, tworząc w ten sposób „krzyżyk”. Z prawej strony pisze się najpierw górną, potem dolną, zapętloną kreskę.

NI

Znak ten składa się z trzech kresek. Zgodnie z poznanymi dotąd zasadami najpierw pisze się lewy element, czyli pionową pałeczkę z haczykiem u dołu. Następnie stawia się dwie kreski z prawej strony znaku, które przypominają poznaną wcześniej literę ko こ. Należy pamiętać, żeby obydwie części znaku pisać na tyle blisko siebie, aby zmieściły się w jednej kratce. Jeśli elementy znaku ni napiszemy w zbyt dużej odległości od siebie, będą one przypominać dwa znaki: shi oraz ko.

NU

To znak przypominający precelek. Pisze się go zaledwie dwiema kreskami. Obydwie zaczyna się pisać od góry. Trzeba pilnować, aby pętelka na końcu była na tej samej wysokości co lewy fragment znaku, a nie opadała niżej.

NE

Ten znak pisze się dwiema kreskami. Pierwszą jest pionowa kreska, którą stawia się od góry. Drugi element zaczyna się od zygzaka i jednym pociągnięciem ciągnie po łuku do góry. Jak poprzednio, pętelka na końcu powinna być na tej samej wysokości co lewa część znaku. Nie powinna opadać.

NO

Znak ten pisze się jedną kreską, zaczynając od środka. Przypomina nieco ikonkę Pacmana, należy pamiętać, żeby „buźka” skierowana była w dół, a nie w bok.

W nowych słowach do poćwiczenia pojawiają się nie tylko litery, które dotąd poznaliśmy, ale także dodatkowe znaki ゛ oraz  っ z poprzedniej lekcji. W tym miejscu widać już zazwyczaj, czy nauka pisma japońskiego przysparza komuś trudności, czy nie. Nie wszyscy są bowiem „wzrokowcami”. Niektórym znaki mogą się mylić i im więcej ich jest, tym trudniejsze staje się zapamiętywanie. W takim przypadku trzeba przejść do ćwiczeń mnemotechnicznych. Można też pisać słowa na kartkach i rozklejać je po mieszkaniu. Wyraz なな, znaczący siedem, powieszony np. na drzwiach na tydzień łatwo się zapamiętuje. の, które wygląda jak muszla ślimaka, nie da się pomylić z żadnym innym znakiem. Najlepiej jednak szukać własnych pomysłów. Odpowiedzi i znaczenia poniższych słów znajdziesz w następnej lekcji z Hiragany.

かに                                      たぬき

いぬ                                      ねこ

さかな                                  きつね

あな                                      なつ

ここのつ                             ななつ

ながい                                 にっき

しぬ                                     すてきな

おに                                     にがつ

Następne znaki Hiragany znajdziecie w kolejnych lekcjach.

Na koniec polecam książkę do nauki języka japońskiego na poziomie podstawowym : Język japoński dla poczatkujących oraz Podstawowe znaki japońskie

Lista wpisów z kategorii język japoński

Zobacz również inne artykuły: