Kule shippo – jak zrobić

Kule shippo – jak zrobić

03.01.2021
Kategoria: Rękodzieło
książka Japoński węzełek

Kule Shippōmari 七宝まり

shipoo_1

Wzór shippō

Kule shippo opierają się na starym japońskim wzorze o tej samej nazwie. Shippō to charakterystyczny układ równych kół nachodzących na siebie. Na każde koło nakładają się z każdej strony cztery sąsiednie. Jest to niekończąca się kombinacja czterech łezek i gwiazdki w środku. Wzór ten przypomina obfitość, niezliczone interakcje ludzi, wielu znajomych, życie w harmonii z innymi. Nazwa shippō wywodzi się najprawdopodobniej ze słowa 四方 cztery strony. Z czasem zaczęło się to Japończykom kojarzyć z buddyjskim określeniem 七宝  siedem bogactw, które wymawiano podobnie. Według starej buddyjskiej myśli w skład „siedmiu bogactw” wchodziło: złoto, srebro, lapis lazuli, kryształ, ametyst, koral i agat. Wzór shippō kojarzy się zatem Japończykom z obfitością, powodzeniem finansowym i szczęściem. Był często wykorzystywanym symbolem, ponieważ wierzono, że przynosi szczęście. Odnalezione są przykłady starych materiałów i zdobień zawierających wzór shippō pochodzących z okresu Nara, czyli VIII wieku. kula shippo kula shippo 2

Kula Shippō

Kule Shippo opierają się na tym samym geometrycznym wzorze, który nie ma początku ani końca. Jest więc w pewnym sensie symbolem nieskończoności. Shippōmari składa się z dwunastu identycznych modułów, które są złączone, zszyte w środku. Kulami shippō ozdabia się pokoje dzieci, życząc im powodzenia w życiu, dobrych relacji z innymi, zdrowego rozwoju, szczęścia i licznego potomstwa. Wierzy się, że do domów i rodzin, w których wiszą ozdobne kule, przychodzi szczęście.

kule shippo  

Shippōmari bardzo często wiesza się wśród ozdób wykonanych z materiału na wiszących girlandach zwanych tsurushi kazari. Są to sznury kolorowych zabawek, które zawiesza się na okrągłych obręczach lub bambusowych stelażach pod sufitem. Długie nitki z zawieszonymi na nich zabawkami zwisają nisko, żeby można było podziwiać kunszt artystów i rzemieślników, którzy je uszyli. Kule shippo są typową ozdobą ceremonii ślubnych i imprez związanych z narodzinami dziecka.

kule shippo 2 kule shippo 3

Odmiana kul shippō z dodatkowymi frędzlami-chwościkami u dołu i po bokach nazywana jest gotenmari. Tworzy się także kule z większej liczby elementów, trzydziestu, a nawet sześćdziesięciu! Wymagają one bardzo długiego czasu przygotowania i cierpliwości twórcy.

Tradycyjne kule shippo wyglądają na skomplikowane, przestrzenne konstrukcje, tymczasem można je wykonać w zaskakująco łatwy sposób. Wystarczy przygotować niewielkie fragmenty materiału, igłę z nitką i watę do wypełnienia.  Nie trzeba do tego wyrafinowanych umiejętności krawieckich. Niezliczona liczba wariantów kolorystycznych sprawia, że można bez końca bawić się nowymi wzorami kul.

Jak przygotować Shippōmari

  1. Przybory

Przygotować co najmniej dwa materiały w różne kolory lub wzory. Może być więcej, ale przy dwóch uzyskuje się najładniejszy kontrast elementów kuli, a dzięki temu efekt jest najlepszy. Wyraźnie wtedy widać strukturę kuli. Dobrze sprawdza się dość miękki i elastyczny materiał, podatny na wyginanie. Nici w kolorze głównego materiału (tego, który jest wewnątrz kuli) oraz igłę, nożyczki i watę bądź wypełnienie do zabawek. Może się także przydać pęseta.

    

  1. Wycięcie szablonów

Na początek warto przygotować papierowe szablony w dwóch kształtach. Pierwszy to półkole, a drugi to „łezka”, która musi być dokładnie od niego odrysowana. Wystarczy wyciąć koło z papieru i przeciąć je na pół. To będzie pierwszy szablon półkola. Drugą połówkę można zgiąć ponownie na pół i odrysować na papierze łuk będący połową długości półokręgu. Następnie wystarczy przekręcić papierowy element na drugą stronę i odrysować odbicie łuku – łezki. Okrąg o średnicy 10 cm da w rezultacie dużą kulę o obwodzie mniej więcej 32 cm. Na początek lepiej zacząć od mniejszego rozmiaru, np. 5 cm lub nawet 3 cm. Osiągniemy wtedy kule wielkości piłki tenisowej, około 20 cm i 15 cm).

  1. Wycięcie fragmentów materiału

Odrysowujemy papierowe szablony na spodniej stronie materiału, a następnie je wycinamy. Musimy przygotować 12 fragmentów półkola i łezki, bo tyle trzeba do wykonania jednej kuli shippō. Należy pamiętać, żeby fragmenty te były wycięte z naddatkiem ok. 0,5 cm z każdej strony.

  1. Zszycie modułów

Aby precyzyjnie zszyć wszystkie elementy, dobrze jest długopisem lub ołówkiem zaznaczyć na kawałkach materiałów (po wewnętrznej stronie) dwa końce i punkt środkowy na łuku. Obydwa fragmenty modułu składamy ze sobą wierzchnią stroną do siebie. W zaznaczone punkty można wbić szpilki, aby dwa fragmenty nie przesuwały się.  Następnie ciasnym ściegiem zszywamy łezkę i półkole. Tak postępujemy z dwunastoma kompletami. Każdy z nich powinien być mocno zszyty, aby potem szwy się nie rozchodziły, gdy wypchamy moduł watą. Tylko jeden bok pozostaje niezszyty. Najlepiej jest  zszyć go np. do połowy, ale zostawić wystarczająco miejsca na wywinięcie całości na drugą stronę.

  1. Wypchanie modułów watą

Zanim wywiniemy zszyty moduł, warto naciąć delikatnie wszystkie krawędzie w poprzek. Materiał będzie się ładniej opinał na wypełnieniu i tworzył przyjemny równy łuk. Przez niezaszyty bok wywijamy każdy moduł na właściwą stronę, a następnie wypełniamy go dość obficie watą. Można to zrobić pęsetą lub małymi nożyczkami. Po wypchaniu modułu zaszywamy krawędź. Będzie ona potem niewidoczna, więc nie trzeba starać się ukrywać szwu. W ten sposób wykonujemy 12 cząstek, które przypominają kształtem ukrojoną porcję arbuza.

  1. Łączenie modułów w kulę

Nabijamy na igłę z nitką każdy z dwunastu koniuszków arbuza jeden po drugim. Dobrze jest ułożyć cząstki w taki sam sposób, np. żeby strona ze szwem wypadała na dół. Wystarczy nieco tylko pomóc sobie ręką, a nabijane elementy same ułożą się w kształt kuli. Dwa końce nitki musimy ściśle związać. Na koniec wystarczy zszyć ze sobą sąsiadujące 4 elementy w sześciu miejscach i kula szczęścia gotowa. Można ją zawiesić na sznurku bądź bawić się jak piłką. Jeśli będzie mocno zszyta, to może służyć jako przyjemna zabawka dla niemowlaka. Małe rączki dziecka łatwo chwytają moduły kuli shippō.

Na zakończenie niektórzy ozdabiają kulę dodatkowymi koralikami czy guzikami, które przyszywają na środek każdego z sześciu kwiatków.

Polecam też wpisy : Kule-temari oraz Japońskie wzory i symbole

Zapraszamy do naszego sklepu z rękodziełem w stylu japońskim.

Zapraszam do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wiele produktów w japońskie wzory. Każdy produkt jest wykonany tylko w jednym egzemplarzu, więc jeśli cenisz oryginalność to miejsce dla Ciebie !

W blogu na stronie naszego sklepu znajdziesz też artykuł o sznurkach kumihimo: https://wszystkojedno.com.pl/sznurki-kumihimo/

Lista artykułów z kategorii rękodzieło

Zobacz również inne artykuły: