Sznurki Kumihimo 4 – KusariTsunagiGumi – jak zrobić

Sznurki Kumihimo 4 – KusariTsunagiGumi – jak zrobić

10.01.2022
Kategoria: Rękodzieło

組紐 ― 鎖つなぎ組

reklama sklepu

Sznurki Kumihimo 4 – Kusaritsunagigumi – poziom trudności 2

Splot KusariTsunagiGumi wykonuje się z ośmiu nitek. Najlepiej zaplata się go na stołku marudai, ale przy odrobinie wprawy można go także wykonywać na ręcznym, małym dysku piankowym. Jest średniej trudności okrągłym sznurkiem. Kusaritsunagigumi to bardzo zwarty splot, sznurek jest też bardzo wytrzymały. Nazwa tej techniki odnosi się do wzoru podobnego do oczek łańcucha. Tego rodzaju sploty sznurków wykorzystuje się w Japonii jako elementy ozdobne ubrań, np. ozdobny pasek obijime, którym kobiety przewiązują wielki i ciężki pas obi.

stołek Marudai
Sznurki Kumihimo można też wyplatać na stołku Marudai , kliknij w obrazek by zobaczyć mój film na YouTube.

Stołek Marudai możesz kupić w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/stolek-do-wyplatania-sznurkow/

Splot Kusaritsunagigumi kojarzony jest najczęściej z charakterystycznym rzędem oczek przypominających łańcuszek. Jednak kombinacji kolorystycznych i możliwości układu początkowego nici jest wiele i deseń sznurka może być zupełnie inny.  

Splot KusariTsunagiGumi sznurki kumihimo

Do charakterystycznych deseni, poza różnymi rodzajami szlaczków i pasków, które powstają podczas splotu Kusaritsunagigumi należą także spirale, kropki itp. Wystarczy zmienić kolor tylko jednej pary nici lub podmienić je miejscami, a efekt będzie zaskakujący. Między innymi dlatego właśnie sztuka kumihimo pobudza kreatywność.

Nici i kolory

Do kumihimo Japończycy używają jedwabnych nici. Splot Kusaritsunagigumi jest zwarty, dobrze wyglądają sznurki zarówno wykonane z bawełnianych nici jak i satynowego sznurka. Splot wykonany sznureczkami o grubości 2 mm daje w rezultacie sznurek o grubości ok. 8 mm. Mulina (trzy nitki w wiązce) daje w rezultacie sznurek grubości 5 mm. 

Splot KusariTsunagiGumi
zestaw edukacyjny do kumihimo

Splot Kusaritsunagigumi – krok po kroku

Splot Kusaritsunagigumi rozpoczyna się od zainstalowania na dysku w równych odstępach ośmiu nitek. Dla lepszego zrozumienia zastosujemy dla przykładu cztery kolory. Dadzą one wtedy charakterystyczny „kostkowy” sznurek, który wygląda, jakby miał cztery boki w różnych kolorach.

Koniec-początek sznurka, np. związane w supeł lub pętelkę nitki wkładamy do otworu dysku. Przytrzymując supeł od dołu, nitki rozkłada się regularnie na dysku na osiem stron świata. Splot Kusaritsunagigumi bazuje na podstawowej technice Maruyottsugumi (sprawdź link) wykonanej dwukrotnie. Na początku przygody z kumihimo niektórzy wolą operować oznaczeniami cyfrowymi, aby się nie pomylić. Jedna z pary nitek (zielonych) trafia na górę dysku w szczelinę 1, dolna od pary trafia na dół, w szczelinę 17. Kolejne nitki (brązowe) trafiają prostopadle, w szczeliny 25 oraz 9. Para następnych nitek (pomarańczowych) trafia ukośnie w szczeliny 21 oraz 5, zaś ostatnia para (bordowych) ukośnie w szczeliny 29 i 13. Jak tylko nauczymy się sekwencji splotu, nie będziemy już zwracać uwagi na te numery. Splot wykonuje się bowiem automatycznym ruchem.

Splot KusariTsunagiGumi - dysk - jak zacząć

Instalacja nitek na dysku i sekwencja splotu Kusaritsunagigumi

Sekwencja splotu Kusaritsunagigumi składa się z czterech jednoczesnych ruchów wykonywanych na bazie techniki Maruyottsugumi:

  1. górna nitka (1) przechodzi prawą stroną na dół i podmienia nitkę (17), która przechodzi lewą stroną na górę (1)
  2. lewa prostopadła nitka (25) przechodzi dołem na prawą stronę dysku i podmienia nitkę (9), która przechodzi górą na lewą stronę (25)
  3. przekręcamy dysk w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara o 45 ⁰, aby bordowa nitka (29) była na górze
  4. górna nitka (29) przechodzi na dół z prawej strony dysku i podmienia nitkę (13), która przechodzi lewą stroną na pozycję (29)
  5. lewa nitka (21) przechodzi dołem na prawą stronę dysku po prawej i podmienia nitkę (5), która przechodzi górą na lewą stronę (21)
  6. przekręcamy dysk na lewo, w stronę przeciwną do rychu wskazówek zegara o 45 ⁰, aby zielona nitka (1) była na górze, czyli wracamy do stanu wyjściowego

Podsumowując, splot Kusaritsunagigumi wykonuje się poprzez wykonanie dwóch sekwencji Maruyottsugumi najpierw na nitkach 1, 17 i 25, 9 (cztery kierunki świata), a potem ponownie tak samo po przekręceniu dysku z nitką 29 na górę. Sekwencje te powtarza się do zakończenia nitek lub w momencie uzyskania pożądanej długości sznurka.

Na co uważać podczas zaplatania sznurka

Należy uważać, aby każda sekwencja była wykonana identycznie i symetrycznie. Nie można np. zmieniać kierunków zaplatania czy np. zamiast podmienić nitkę prawą stroną zrobić to lewą. Wtedy splot się zaburzy. Zasadniczo ten splot wykonywany jest na stołku marudai, dlatego poszczególnym ruchom przypisana jest prawą bądź lewa ręka. To ważne, bo nitka chwytana prawą ręką jest przenoszona prawą stroną na przeciwną część „lustra” stołka. Lewą ręką zaś przekłada się nitkę lewą stroną i dzięki temu splot jest równomierny. Aby nie pomylić strony dysku i nitki, którą należy przełożyć w kolejności, warto zapamiętać nitkę początkową o numerze 1 i jej kolor.

Po każdej sekwencji pozycja nitek na dysku nie przesuwa się, jest taka sama jak na początku, nie ma więc potrzeby „robienia porządku na dysku”, jak to bywa w przypadku innych splotów.  

Wykonując kolejne sekwencje splotu, należy zawsze naciągać sznurek, który tworzy się u dołu. Można go obciążyć, przywieszając do niego coś ciężkiego (np. woreczek wypełniony fasolą czy metalowymi nakrętkami itp.). Alternatywą jest stałe pociąganie palcami sznurka pod dyskiem, tak by splot był zawsze naprężony i ciasny. Już po kilku wykonanych sekwencjach pod dyskiem pojawi się tworzący się sznurek. O tym jak będzie długi, decyduje długość sznurków przygotowanych do splatania.

Długość nici a długość sznurka

Różne techniki kumihimo zużywają inną długość nitek podczas splatania. Czasem część nitek splotu musi być dużo dłuższa od innych. Warto przed wyborem nici sprawdzić, jakie jest zużycie nici przy konkretnym splocie. Splot Kusaritsunagigumi zużywa mniej więcej jednakową ilość materiału. Nitki grubości ok. 2 mm o długości około 50 cm dadzą sznurek długości prawie 30 cm i szerokości ok. 1 cm.  

Zastosowanie

Splot Kusaritsunagigumi nadaje się na wszelkiego rodzaju ozdobne akcesoria, bransoletki, naszyjniki, breloczki itp. Można ich używać do związywania worków np. kinchaku, kapturów a także jako ozdobne paski, sznureczki do okularów czy elementy obroży i smyczy dla zwierząt.     

Przykłady wariantów kolorystycznych i deseni sznurków zaplecionych techniką Kusaritsunagigumi

Zainteresowani innymi technikami kumihimo mogą szukać informacji we wcześniejszych i w kolejnych artykułach. Szukając odpowiedniego dla siebie sznurka, zawsze warto zwracać uwagę na trudność danego splotu, jego deseń i przeznaczenie. Dlatego w każdym artykule znajdziesz takie informacje. Dodatkowo na końcu artykułu pokazuję różne warianty sznurków wykonanych tą samą techniką. Czasem znacznie się od siebie różnią, co czyni sztukę kumihimo tak ciekawą.

Wpisy o innych splotach kumihimo znajdziesz w sekcji bloga „rękodzieło”: https://matsuki.pl/rekodzielo/

O sznurkach kumihimo znajdziesz wpis tutaj: https://wszystkojedno.com.pl/sznurki-kumihimo/

Zobacz również inne artykuły: