Sznurki Kumihimo 7 – YattsuSeGumi – jak zrobić

bransoletka ze sznurka -splot Yattsusegumi

Sznurki Kumihimo 7 – YattsuSeGumi – jak zrobić

16.02.2022
Kategoria: Rękodzieło

組紐 ― 八つ瀬組

reklama sklepu

Sznurki Kumihimo 7 –YattsuSeGumi – poziom trudności 3

Splot YattsuSeGumi wykonuje się z ośmiu nitek. Jest to piękny, równo pleciony, płaski sznurek. Nazwa tego splotu odnosi się do płytkiej rzeki o bardzo szybkich prądach. Zasadniczo zaplata się go na stołku marudai, ale równie skutecznie można go stworzyć na ręcznym, małym dysku piankowym. Jest on średniej trudności sznurkiem o powierzchni z charakterystyczną fakturą. Yattsusegumi to zwarty splot, który wymaga stałego kontrolowania szerokości sznurka i naciągania go od spodu. Jest bardzo wytrzymały, wykonany z bawełnianych nici nadaje się z powodzeniem na sznurowadła. Tego rodzaju splot sznurka wykorzystuje się w Japonii powszechnie i do wszelkich celów zarówno ozdobnych jak i funkcjonalnych.

Splot Yattsusegumi może mieć wiele wariantów deseni i kolorów. Najczęściej jest to kombinacja przypadkowych „oczek”, ale można tą techniką stworzyć także sznurki w regularne ukośne paski, cętki czy nawet szlaczki i wężyki. Własne odkrycia deseni są zawsze wielką przyjemnością, dlatego warto pobawić się w poszukiwania nowych kombinacji kolorystycznych.   

stołek Marudai
Sznurki Kumihimo można też wyplatać na stołku Marudai , kliknij w obrazek by zobaczyć mój film na YouTube.

Stołek Marudai możesz kupić w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/stolek-do-wyplatania-sznurkow/

Nici i kolory

Do kumihimo Japończycy zasadniczo używają jedwabnych nici. Splot Yattsusegumi jest zwarty, dobrze wygląda zarówno wykonany z bawełnianych nici jak i satynowego sznurka. Zapleciony sznureczkami o grubości 2 mm daje w rezultacie płaskie sznurowadło o szerokości ok. 8 mm. Mulina (trzy nitki w wiązce) daje w rezultacie sznurek grubości 5 mm.

Splot Yattsusegumi – krok po kroku

Splot Yattsusegumi rozpoczyna się od zainstalowania na dysku naprzeciwlegle czterech par krzyżujących się nitek ułożonych na cztery strony świata. Dla lepszego zrozumienia zastosujemy dla przykładu cztery kolory nitek. Dadzą one charakterystyczny „mozaikowy” wzór Yattsusegumi. Łatwo będzie wtedy zobaczyć, jak układ początkowy nitek wpływa na rozmieszczenie „oczek” wzoru. Dzięki temu można łatwo podmienić konkretne nitki, aby uzyskać pożądany wzór lub wersję kolorystyczną.

Koniec-początek sznurka, np. związane w supeł lub pętelkę nitki wkładamy do otworu dysku. Przytrzymując supeł od dołu, nitki rozkłada się regularnie na dysku na cztery strony świata. Splot Yattsusegumi bazuje na zasadzie krzyżowania nitek na dwa boki, dzięki czemu powstaje płaski sznurek. Wymaga dużej koncentracji i uwagi podczas plecenia, ponieważ ewentualna pomyłka może uniemożliwić cofnięcie ruchu. W efekcie otrzymamy wtedy nierówny i zaburzony wzór.

Na początku przygody z kumihimo niektórzy wolą operować oznaczeniami cyfrowymi, aby się nie pomylić. Zielone nitki rozkładamy na dwie strony świata (północ-południe) w szczeliny 1 i 17. Dwie żółte nitki wkładamy obok w szczeliny 2 i 18. Kolejne dwie brązowe nitki rozkładamy na dwie strony świata (wschód-zachód) w szczeliny 26 i 10, zaś ostatnie dwie pomarańczowe w szczeliny 26 i 10. Następnie należy zrobić miejsce pomiędzy bocznymi nitkami, aby móc przenieść tam kolejne.  Dlatego pomarańczową nitkę przenosimy o jedno oczko z pozycji 9 na 8. Pomarańczową nitkę po drugiej stronie dysku przenosimy o jedno oczko z pozycji 25 na 24. To jest początek splotu Yattsusegumi. Jak tylko nauczymy się sekwencji splotu, nie będziemy już zwracać uwagi na te numery. Splot wykonuje się bowiem automatycznym ruchem.

zestaw edukacyjny do kumihimo

Instalacja nitek na dysku i sekwencja splotu Yattsusegumi

Sekwencja splotu Yattsusegumi składa się z ośmiu ruchów, na które składa się pierwszy etap rozpoczynany w prawo, a potem drugi – w lewo.

  1. rozstawiamy boczne nitki o jedno oczko, aby zrobić miejsce w środku
  2. zielona górna nitka (1) przechodzi na prawą stronę (9) pomiędzy dwie boczne
  3. zielona dolna nitka (17) przechodzi na lewą stronę (26) pomiędzy dwie boczne
  4. pomarańczowa prawa nitka (8) przechodzi na dół (17)
  5. pomarańczowa lewa nitka (25) przechodzi na górę (1)
  6. rozstawiamy boczne nitki o jedno oczko, robiąc miejsce na kolejne nitki, np. zieloną z 9 na 8, a brązową z 26 na 27 – tym razem wykonujemy podobną co poprzednio sekwencję, ale w drugą stronę, zaczynając od górnej nitki po prawej stronie
  7. żółta górna nitka (2) przechodzi na lewą stronę (27)
  8. żółta dolna nitka (18) przechodzi na prawą stronę (10)
  9. brązowa prawa nitka (11) przechodzi na górę (2)
  10. brązowa lewa nitka (28) przechodzi na dół (18)
  11. rozstawiamy boczne nitki o jedno oczko, doprowadzając do układu wyjściowego

Po wykonaniu całej sekwencji należy rozpocząć kolejną, zmieniając znowu kierunek splotu na prawo. Po dwóch pełnych sekwencjach układ nitek na dysku powraca do stanu początkowego.

Sekwencje tej techniki powtarza się do zakończenia nitek lub w momencie uzyskania pożądanej długości sznurka.

Na co uważać podczas zaplatania sznurka

Należy uważać, aby każda sekwencja była wykonana identycznie i symetrycznie. Nie można pomylić w trakcie zaplatania kierunku przekładania nitek początkowych. Trzeba pamiętać, że sekwencję rozpoczyna zawsze lewa górna nitka przechodząca na prawo, a w połowie sekwencji prawa górna nitka przechodzi na lewo. Aby nie pomylić nici, od których zaczyna się splot sznurka, warto zapamiętać nitki początkowe o numerze 1 i 2. Pozycja 1 i 2 będą początkiem i końcem każdej sekwencji. Na początku warto poćwiczyć tę technikę na czterech kolorach nitek ułożonych naprzemiennie po skosie, ponieważ łatwo jest wtedy kontrolować kierunek splotu. Pary ruchów wykonuje się wtedy na tych samych kolorach, łatwiej jest więc zapamiętać wtedy całą technikę.  

Wykonując kolejne sekwencje splotu, należy zawsze naciągać sznurek, który tworzy się u dołu. W przypadku Yattsusegumi jest to szczególnie ważne, ponieważ sznurek ten nierówno pleciony nie daje pożądanego efektu. Powinien być płaski i równy czyli o tej samej szerokości. Sznurek można obciążyć, przywieszając do niego coś ciężkiego (np. woreczek wypełniony fasolą czy metalowymi nakrętkami itp.). Alternatywą jest stałe pociąganie palcami sznurka pod dyskiem, tak by splot był zawsze naprężony i ciasny. Dodatkowo warto jest po każdej sekwencji „pomóc palcami” i wyrównać od góry szerokość sznurka.

Długość nici a długość sznurka

Różne techniki kumihimo zużywają inną długość nitek podczas splatania. Czasem część nitek splotu musi być dużo dłuższa od innych. Warto przed wyborem nici sprawdzić, jakie jest zużycie nici przy konkretnym splocie. Splot Yattsusegumi zużywa mniej więcej jednakową ilość materiału. Nitki grubości ok. 2 mm o długości około 50 cm dadzą sznurek długości prawie 30 cm i szerokości ok. 0,8 cm.

Zastosowanie

Splot Yattsusegumi nadaje się na wszelkiego rodzaju ozdobne akcesoria, bransoletki, naszyjniki, breloczki itp. Można ich używać do związywania worków np. kinchaku, a także jako ozdobne paski, czy elementy obroży i smyczy dla zwierząt. Pięknie prezentują się jako ozdoby toreb. Sznurki bawełniane wykonane tą techniką mogą posłużyć jako sznurowadła lub tasiemki do kapturów.     

Przykłady wariantów kolorystycznych i deseni sznurków zaplecionych techniką Yattsusegumi

Wpisy o innych splotach kumihimo znajdziesz w sekcji bloga „rękodzieło”: https://matsuki.pl/rekodzielo/

O sznurkach kumihimo znajdziesz wpis tutaj: https://wszystkojedno.com.pl/sznurki-kumihimo/

Zobacz również inne artykuły: