Kwiaty japońskie – znane i nieznane

Kwiaty japońskie – znane i nieznane

20.02.2022
Kategoria: Kultura

Flora japońska jest różnorodna, kolorowa i obfitująca w gatunki roślin nieznanych nam w naszym położeniu geograficznym. To dlatego przyjezdni zachwycają się ogromną liczbą japońskich gatunków kwiatów i roślin. Niektóre z nich nie mają nawet polskich nazw. Ponieważ archipelag japoński rozciąga się na dużej przestrzeni z północy na południe, flora japońska jest bardzo bogata i rozmaita. Od wieków zaś kwiaty japońskie pełnią ważną rolę w kulturze, sztuce, poezji itd.

Większość Japończyków zna nazwy roślin, krzewów i drzew. To dlatego, że bardzo lubią przyrodę i uczą się nazw botanicznych w ramach zajęć w szkole podstawowej. Dzięki częstym spacerom służącym eksploracji okolicznych drzew, krzewów i kwiatów dzieci poznają je empirycznie. Podczas gdy my (dorośli) nie wiemy, jak nazywają się pospolite kwiaty czy drzewa rosnące wokół nas, to japońska młodzież zna wszystkie typowe rośliny w danym regionie.

reklama sklepu

Rośliny i kwiaty japońskie są częstym motywem symbolizującym piękno, młodość, wiosnę i szczęście zarówno w sztuce, poezji, wzornictwie jak i w rzemiośle czy przedmiotach codziennego użytku. Kwiaty są obecne wszędzie, chociażby pod postacią aranżacji ikebana. Także Poczta Japońska regularnie wydaje znaczki z motywami florystycznymi. Zazwyczaj są to piękne serie, które stanowią wielką atrakcję zarówno dla zawodowych kolekcjonerów jak i zwykłych klientów.

Kwiaty japońskie na znaczkach pocztowych

Od 2008 roku pojawiają się pięćdziesięciojenowe znaczki z serii „Furusato-no hana” (Rodzime kwiaty lub Kwiaty z rodzinnych stron) przedstawiające głównie kwiaty, drzewa, krzewy  i trawy kwitnące w różnych porach roku w Japonii. Co ciekawe, ogromnym walorem tej serii jest także prezentacja roślin typowych dla danego regionu, charakterystycznych dla obszarów wiejskich, górzystych, niezamieszkałych itp. Te przepiękne znaczki zaprojektowała Junko Kaibuchi.

Geografia Japonii a flora

Japonia jest podzielona administracyjnie na 47 prefektur (w tym trzy główne rejony miejskie: Tokio, Kioto i Osaka oraz północna wyspa Hokkaidō). Oczywiście każda z nich charakteryzuje się rośliną, która najobficiej ją porasta. To właśnie ta roślina została wybrana do znaczka prezentującego daną prefekturę.

W 2011 Poczta Japońska wydała kompilację tej roślinnej serii w postaci bloczka bajecznie kolorowych znaczków prezentujących kwiaty i drzewa z każdej prefektury. Dzięki niej mamy możliwość poznać rośliny rosnące w surowym klimacie (podobnym do polskiego) wyspy Hokkaidō i północnych rejonów Honshū, a także w subtropikalnych częściach Japonii, jak wyspa Okinawa Archipelagu Ryūkyū.

Kwiaty japońskie pojawiające się w tej edycji znaczków (47 sztuk) ułożone zostały w kolejności geograficznej, tj. począwszy od północnych regionów Japonii (Hokkaidō), a na najbardziej wysuniętych na południe (Okinawa) skończywszy. Niektóre rośliny powtarzają się w różnych prefekturach albo różnią się nieznacznie, ponieważ należą do tego samego gatunku. Mimo to kompilacja kwiatów zachwyca różnorodnością i bogactwem kolorów. Jednocześnie jest to ciekawa zabawa i nauka geografii Japonii, podziału administracyjnego, kojarzenia gatunków roślin z klimatem charakterystycznym dla danego rejonu. Niektóre z tych kwiatów pełnią ważną rolę w kulturze japońskiej, jak np. wiśnia będąca symbolem młodości, przemijania, szczęścia i piękna czy śliwa, która kojarzy się Japończykom z siłą, majestatycznym pięknem, wytrwałością. Bierze się to stąd, że śliwa zakwita w Japonii jeszcze w czasie zimy, często na ośnieżonych gałęziach, zwiastuje więc nadchodzącą wiosnę.

Rośliny i kwiaty japońskie według regionów

Północ Japonii (Hokkaido i północne rejony Honshu)

kwiaty japońskie - róża
1. Hamanasu – róża japońska
 • pref. Hokkaidō
 • kwiaty japońskie - jabłoń
  2. Ringo-no hana – kwiat jabłoni – pref. Aomori
  Kiri – paulownia – pref. Iwate
  4. Miyagi-no hagi – (rodz. bobowatych) – pref. Miyagi
  kwiaty japońskie - lepieżnik
  5. Fuki-no to – lepieżnik japoński
  pref. Akita
  kwiaty japońskie - krokosz barwierski
  6. Benibana – krokosz barwierski – pref. Yamagata
  7. Nemotoshakunage – rododendron – pref. Fukushima

  Japonia Centralna – Wschód (Wschodnie Honshu)

  8. Bara – róża – pref. Ibaraki
  9. Yashio tsutsuji – (rodz. wrzosowatych) – pref Tochigi
  10. Renge tsutsuji – różanecznik japoński – pref. Gunma
  kwiaty japońskie - pierwiosnek
  11. Sakuraso – pierwiosnek Siebolda – pref. Saitama
  12. Nanohana – (rodz. kapustnych) – pref. Chiba
  kwiaty japońskie - wiśnia
  13. Somei Yoshino – wiśnia jedońska – Tokio
  kwiaty japońskie - lilia
  14. Yama yuri – lilia pozłacana – pref. Kanagawa
  kwiaty japońskie - tulipan
  15. Churippu – tulipan – pref. Niigata
  16. Churippu – tulipan – pref. Toyama
  17. Kuro yuri – szachownica kamczacka (czarna lilia) – pref. Ishikawa
  kwiaty japońskie - narcyz
  18. Suisen – narcyz – pref. Fukui
  19. Fujizakura – (zwana też Mamezakura) wiśnia Fuji – pref. Yamanashi
  20. Rindo – japońska goryczka – pref. Nagano
  21. Rengeso – Astragalus Sinicus – pref. Gifu
  22. Tsutsuji – różanecznik, azalia – pref. Shizuoka
  23. Kakitsubata – kosaciec gładki (in. irys japoński) – pref. Aichi

  Japonia Centralna – Zachód (Zachodnie Honshu)

  24. Hanashobu – kosaciec mieczolisty (iris ensata) – pref. Mie
  25. Shakunage – hymentates – pref. Shiga
  26. Shidarezakura – wiśnia Prunus Pendula – pref. Kioto
  27. Ume, sakuraso – śliwa i pierwiosnek Siebolda – pref. Osaka
  28. Nojigiku – chryzantema japońska – pref. Hyogo
  29. Narayaezakura – wiśnia Prunus Serrulata – pref. Nara
  30. Ume – śliwa – pref. Wakayama
  31. Nijisseiki nashi-no hana – kwiaty gruszy nashi – pref. Tottori
  32. Botan – piwonia – pref. Shimane
  33. Momo-no hana – kwiat brzoskwini – pref. Okayama
  34. Momiji – (in. kaede) klon japoński – pref. Hiroshima
  35. Natsumikan-no hana – kwiat letniej mandarynki – pref. Yamaguchi

  Wyspa Shikoku

  36. Sudachi-no hana – kwiat Citrus Sudachi – pref. Tokushima
  37. Oriibu – drzewo oliwne – pref. Kagawa
  38. Mikan-no hana – kwiat mandarynki – pref. Ehime
  39. Yamamomo – woskownica czerwona (in. borówka japońska) – pref. Kochi

  Japonia Południowa (Wyspa Kyushu i Okinawa)

  40. Ume – śliwa – pref. Fukuoka
  41. Kusu-no hana – kwiat cynamonowca kamforowego – pref. Saga
  42. Miyama Kirishima Tsutsuji – azalia z Kyushu – pref. Nagasaki
  43. Rindo – japońska goryczka – pref. Kumamoto
  44. Bungo ume – śliwa bungo – pref. Oita
  45. Hamayu – (in. higanbana) – krynka azjatycka (in. lilia pająkowata) – pref. Miyazaki
  46. Miyama Kirishima – azalia z Kyushu – pref. Kagoshima
  47. Deigo – erytryna zmienna – pref. Okinawa

  Dużo ale nie wszystko

  Powyższy zestaw roślin nie wyczerpuje całego bogactwa japońskiej flory. Brakuje tu choćby tak znanych i obecnych w kulturze japońskiej kwiatów jak: hortensja, kamelia tsubaki, wisteria, lilia wodna, lotos, chaber, powój czy kosmos. Prawdopodobnie wynika to z tego, że kwiaty te nie są gatunkami endemicznymi, są tak powszechne, że można je spotkać w wielu regionach w Japonii. Jednak autorka serii znaczków kierowała się najwyraźniej głównie tym, z jakich wyjątkowych kwiatów i roślin słyną poszególne regiony w Japonii.

  Na materiałach tradycyjnych kimon, yukat czy pasów obi znajdziemy wiele motywów roślinnych i kwiatowych. Zawsze symbolizują one radość, szczęście, często też młodość i piękno. Warto znać ich symbolikę, ponieważ pomyłka w doborze wzoru kwiatów np. dla dojrzałej kobiety byłaby dużym nietaktem. Na dodatek dobór motywu kwiatowego na ubraniach zależy w dużej części także od pory roku czy też okoliczności. Nie wypada nosić ubrań ozdobionych wzorami sosny czy śliwy latem, ponieważ rośliny te kojarzą się głównie z zimą lub rozpoczynającą się wiosną w Japonii. Kwiaty, które kwitną latem, są zatem niestosowne na ubraniach noszonych zimą itp. Np. czerwone liście klonu japońskiego są symbolem jesieni i tylko wtedy należy wybierać kimona o tym motywie. Tego typu zasad dotyczących znaczenia motywów, kolorystyki ubrań itp. jest bardzo dużo, dlatego elegancka Japonka musi je wszystkie poznać.

  książka Japoński węzełek

  Zainteresowani symboliką japońskich wzorów roślinnych mogą szukać informacji we wpisie: https://matsuki.pl/japonskie-wzory-roslinne/

  Tłumaczenie nazw roślin na podstawie artykułów w Internecie. Przy niektórych kwiatach, których nazw nie można odnaleźć, podano tylko rodzinę i pozostawiono nazwę japońską.

  Zobacz również inne artykuły: