Chusta Furoshiki – co to jest i do czego służy

chusta furoshiki węzeł

Chusta Furoshiki – co to jest i do czego służy

08.08.2020
Kategoria: Rękodzieło

CO TO JEST chusta FUROSHIKI

książka Japoński węzełek

Furoshiki (wym. furośki) to kwadratowa chusta, która przeżywa obecnie kolejny okres popularności w Japonii. Coraz więcej mówi się o niej także na świecie głównie w aspektach dotyczących ekologii i ozdobnego pakowania prezentów. Możliwe, że wkrótce odkryjemy jeszcze inne nowe możliwości zastosowania furoshiki, ponieważ jest ich bardzo dużo.

chusta furoshiki desenie

Furoshiki ma długą historię. Już w VIII wieku używano w Japonii charakterystycznego ozdobnego materiału do owijania i przechowywania cennych przedmiotów. Z czasem Japończycy zaczęli wykorzystywać furoshiki nie tylko do opakowywania, ale także do przenoszenia bagażu. Dzięki niezwykle prostym ale skutecznym metodom wiązania chust rozwinęli oni techniki tworzenia z kwadratowego kawałka materiału wymyślnych węzełków i tobołków. Zapakowawszy dobytek w wielkie chusty Japończycy wyruszali w dalekie, piesze podróże bądź też przeprowadzali się do nowych domów.

Zastosowanie chusty furoshiki

Najbardziej popularnym zastosowaniem furoshiki w okresie Edo było związywanie przyborów do kąpieli i ręcznika w tobołek. Z takim pakunkiem Japończycy wyruszali do łaźni publicznych czy gorących źródeł, tam z tobołków wyjmowali potrzebne przybory, a zawijali w nie zdjętą odzież. Ubrania czekały na powrót właścicieli spakowane w chusty, które często miały charakterystyczne wzory lub rodowe herby. Łatwo było je więc odnaleźć.

reklama sklepu

Z biegiem lat sztuka eleganckiego i ozdobnego pakowania podarunków zwyciężyła z czysto użytkowym przeznaczeniem furoshiki. Proste węzły dają możliwość efektownego owinięcia w chustę właściwie każdej bryły. Czy to prostopadłościan, czy kula, czy też przedmiot o nieregularnym kształcie, wszystko da się estetycznie zapakować w chustę. Na daje ona możliwość bezpiecznego transportowania owiniętych przedmiotów. Dwie, trzy, cztery butelki sake można efektowanie spakować i związać ozdobnym węzłem, który „nieproszony” nie rozsupła się. Pakunek taki można bezpiecznie nieść bez najmniejszej obawy o wysunięcie się i wypadnięcie butelki.

chusta furoshiki pakowanie prezentu butelki

W ostatnich latach chusta furoshiki przeżywa renesans. W dobie budzącej się powszechnie świadomości ekologicznej chusty stały się wielofunkcyjnym gadżetem Japończyków, którzy kierują się nadrzędną zasadą : „mottainai” (szkoda zmarnować, wyrzucić). Z furoshiki można w kilka sekund zrobić worek, torbę, plecak czy też zabezpieczyć przedmioty o wszelkich kształtach. Wyobraźmy sobie przypadkowy, nieprzewidziany zakup np. książki, odzieży czy kosmetyków. Wystarczy opanować technikę dwóch węzłów i każdy zakup będziemy w stanie zapakować w bezpieczny tobołek czy też wykonać z chusty wygodną i pojemną torbę. To, czego nie dałoby się zapakować w papier, można owinąć w chustę. Nie potrzebujemy kupować przy kasie toreb na drobne czy też średnie zakupy.

Furoshiki można złożyć w niewielki pakuneczek i schować do torby czy kieszeni. W sytuacjach, gdy stanie się potrzebna, w kilka chwil może się przeobrazić w torbę, tobołek, ozdobne opakowanie, apaszkę, pasek, temblak, narzutkę, obrusik, chustkę na głowę, przepaskę do włosów itd. Wymyślono około 100 zastosowań furoshiki! Jedna chusta daje nieskończenie wiele możliwości. Furoshiki zaleca się w Japonii zabierać ze sobą podczas ewakuacji, w czasie kataklizmów. Dzięki tej niepozornej chuście można ułatwić, a nawet uratować, sobie życie w wielu sytuacjach.

Rozmiary chust

Chusty są w różnych rozmiarach, od ok. 50 cm do nawet 2 m. Mniejsze chusty przydatne są do pakowania drobnych przedmiotów takich jak książki, pudełka z lunchem, niewielkie prezenty. Furoshiki w rozmiarze 70 cm x 70 cm świetnie nadają się na torebki i średniej wielkości pakunki, np. do przenoszenia laptopa czy butelki (lub dwóch butelek) wina. Chusty w rozmiarze 90 cm i więcej, zwłaszcza wykonane z grubszych, sztywniejszych materiałów, służą do przenoszenia większych i cięższych przedmiotów. Wykonuje się z nich także plecaki czy duże plażowe torby. Jako apaszki czy chustki na głowę najlepiej nadają się furoshiki średniej wielkości wykonane z miękkich materiałów, np. jedwabnych.

Chustę furoshiki można prać i wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu przyczyniamy się do znacznej redukcji użycia plastiku czy papieru, oczywiście w skali gospodarstwa domowego. Zobacz też krótki film, do czego można użyć chusty furoshiki : Zastosowanie chusty furoshiki  Polecam też wpis dotyczący sztuki dawania prezentów w Japonii : Prezent Oseibo

Zapraszam do naszego sklepu gdzie znajdziesz szeroki wybór chust furoshiki oraz książkę mojego autorstwa o jej zastosowaniu i pakowaniu prezentów.

Lista artykułów z kategorii rękodzieło

Zobacz również inne artykuły: