Japońskie lalki Ichimatsu – rękodzieło

japońskie lalki Ichimatsu zrobione przez mistrza Fujimura

Japońskie lalki Ichimatsu – rękodzieło

09.08.2020
Kategoria: Rękodzieło

Rękodzieło w Japonii

Japończycy przykładają ogromną wagę do zachowania tradycji. Rzemieślnicy i artyści kontynuują wielowiekową sztukę, starając się korzystać z dawnych metod tworzenia, przyborów czy materiałów. Pojawienie się maszyn usprawniających i przyspieszających produkcję wcale nie zrewolucjonizowało japońskiego rzemiosła. Okazuje się, że wielu mistrzów swojego fachu cały czas pracuje w oparciu o stare techniki i surowce, jak np. masa perłowa, sproszkowane muszle, jedwabny materiał na kimono itp. W Japonii panuje powszechna opinia, że „stare jest dobre”, bo wykonane powoli, z dokładnością i zaangażowaniem twórcy. Na dodatek przedmiot wykonany ręcznie, tradycyjnymi metodami zgodnie z wielowiekową sztuką, będzie niepowtarzalny, jedyny na świecie. Na zamówione dzieło trzeba czasem długo czekać. I nie dziwi też, że jego cena będzie odpowiednio wysoka. Japończycy lubią przedmioty wykonane ręcznie. Doceniają kunszt artysty i są skłonni dużo płacić za rękodzieło i takim przykładem są ręcznie robione japońskie lalki Ichimatsu.

Pracownia mistrza Fujumura – japońskie lalki Ichimatsu

Przykładem japońskiego rękodzieła, o którym dzisiaj mowa, jest lalka Ichimatsu. Twórca, artysta i rzemieślnik, Kōkan Fujimura, pojawił się w sali pokazowej wieży Skytree w Tokio, w sierpniu 2019 roku. Prezentował tam swoje dzieła i pracował nad nowymi, dzięki czemu można było przyjrzeć się jego warsztatowi i chwilę z nim porozmawiać.

                                   

Fujimura tworzy ICHIMATSU Ningyō – lalki, które mają dusze. Ich oczy żyją, patrzą i jakby wszystko widzą. Twarze mają różne grymasy, a lalki – imiona. Artysta używa zarówno tradycyjnych metod jak i produktów do ich tworzenia. Pochodzą one jeszcze z okresu Edo (1603 – 1868). Lalki mają dawny kształt i są ubrane w tradycyjne kimona, jak dzieci podczas listopadowego święta 7-5-3 (święto dzieci, które obchodzą siódme, piąte lub trzecie urodziny) . Fujimura mówi, że tworzy „współczesne tradycyjne lalki”. Dzieło, które się rodzi, zależy zawsze od nastroju, stanu zdrowia i nastawienia twórcy podczas procesu tworzenia. Dzięki temu, każde z nich jest inne, a to sprawia, że praca, która jest jednocześnie hobby artysty, jest ciągle ciekawa i pochłaniająca. Tą radością Fujimura chce się dzielić z odbiorcą.

ręcznie robiona lalka IchimatsuPrawie trzy wieki temu lalki zamawiano z okazji narodzin dziecka. W zależności od jego płci lalka miała cechy chłopięce lub dziewczęce. I to nawet w detalach! Choć dzisiaj trudno w to uwierzyć, lalka miała w tamtych czasach chronić dziecko od chorób i nieszczęścia. Z pewnością kupowano je w pewnym sensie jako amulet chroniący dziecko. W przypadku choroby czy jakiejkolwiek tragedii lalka miała poświęcić swoje życie w ochronie dziecka.

   

Lalki japońskie Ichimatsu mistrza Fujimura – zdjęcia – można obejrzeć na jego blogu : Blog mistrza Fujimura

Ręcznie wykonywane japońskie lalki cieszą się uznaniem na całym świecie. Może dlatego, że Japończycy mają ogromne doświadczenie i tworzą je od ponad tysiąca lat. Lalki są dopracowane do najmniejszego szczegółu. Fryzury oraz ubrania także są perfekcyjnie przygotowane i ułożone. Niegdyś małe dziewczynki uczyły się na lalkach, jak się szyje kimono, w jaki sposób należy je nakładać i jak wiązać pas obi 帯. Te czasy już minęły a kimon nie nosi się już tak często i młodzi ludzie czasem nie wiedzą nawet, jak się prawidłowo je nakłada.

Na szczęście można mieć nadzieję, że sztuka tworzenia lalek Ichimatsu nie zaginie. Mistrz Fujimura ma swoich uczniów, a lalki nadal budzą zachwyt i cieszą się popularnością wśród Japończyków.

Na koniec zapraszam do przeczytania wpisu o lalkach Kimekomi: Lalka kimekomi

oraz o lalkach Kokeshi :  Japońskie lalki kokeshi

Zainteresowanym tematem japońskich lalek polecam stronę im poświęconą: Lalki japońskie

Lista artykułów z kategorii rękodzieło

Zobacz również inne artykuły: