Święto Obon – Japońskie „Zaduszki”

Święto Obon – Japońskie „Zaduszki”

09.08.2020
Kategoria: Kultura
reklama sklepu

W rejonie Kanto, czyli tam, gdzie jest Tokio, święto Obon お盆 obchodzone jest w połowie sierpnia. W 2020 roku są to cztery dni, od 13-go do 16-go. Tokijczycy biorą wtedy dni wolne w pracy i masowo ruszają do swoich rodzinnych miejscowości Odwiedzają rodziny i groby najbliższych. To święto poważne, ale jednocześnie optymistyczne, wierzy się, że zmarli odwiedzają w tym czasie świat żywych. Oczekuje się więc ich wizyty, dlatego wszyscy przygotowują specjalne ozdoby domów, aby łatwiej było do nich trafić.

Bon Odori

Równolegle ze świętowaniem spotkań z duszami zmarłych w wielu miejscach organizuje się tańce i zabawy. Zwyczaj ten wywodzi się już z XV wieku. Są to wesołe wieczorne wydarzenia trwające często wiele godzin. Przybierają formę lokalnych spotkań, tańców i zabaw mieszkańców, do których mogą swobodnie dołączyć także przechodnie i widzowie. Bardzo chętnie przyjmowani są i włączani do zabaw cudzoziemcy, którzy z nieukrywanym zaciekawieniem oglądają te tradycyjne sierpniowe zwyczaje. To upalna pora, więc Japończycy ubierają się w letnie przewiewne ubiory tw. Yukata 浴衣 . Dla ochłody używają okrągłych wachlarzy Uchiwa 団扇 i wycierają pot bawełnianymi ręczniczkami Tenugui 手ぬぐい.

Święto Obon - Bon Odori

Zobacz film z takiego lokalnego wydarzenia : Awa Odori

Awa Odori

Inną formą święta są wielkoformatowe parady taneczne tzw. Awa odori 阿波踊り, przemierzające ulice miast i dzielnic. Uczestniczą w nich liczne grupy taneczne ubrane w przepiękne tradycyjne letnie stroje. Często są to profesjonalni tancerze, którzy wykonują choreograficznie przygotowane pokazy taneczne. Dzieje się to przy głośnych dźwiękach tradycyjnych instrumentów japońskich, jak shamisen, flety, bębny i in. Typowym obuwiem są wtedy Geta 下駄 – drewniane klapki, które dodatkowo mają pomagać wybijać rytm. Tancerze mają na nogach miękkie obuwie przypominające skarpety „tabi”. Chodzi głównie o to, żeby było głośno, żywo i kolorowo.

Kiedyś tancerze zakrywali twarze, owijając je ręczniczkami bądź nakładając maski lub duże słomiane kapelusze. Chodziło o to, żeby nie można było rozpoznać tancerzy. Ludzie i dusze zmarłych mają się bowiem łączyć we wspólnym tańcu i zabawie. Rytm, taniec, głośna muzyka i śpiewne okrzyki wnikają w serca wszystkich widzów. Każdy podryguje i ma ochotę dołączyć do paradujących tancerzy. Święto Obon to okazja do poczucia jedności z Japończykami, wspólnej zabawy, radości i tańca. Różnice rasowe, kulturowe, wiek nie mają żadnego znaczenia.

parad uliczna w Tokyo - święto Obon

    

Zobacz film z Awa odori w Tokio z 2019 roku: Święto Awa odor

Wydarzeniom tym towarzyszą często atrakcje uwielbiane głównie przez młodszych uczestników. Są to wieczorne kramy Yatai, które oferują typowe smakołyki.  Są to najczęściej Takoyaki (kulki z ośmiornicą), Jaga bata (ziemniaki z masłem), Okonomiyaki (placek z kapustą), Yakisoba (zasmażany makaron). Popularna jest także wata cukrowa i inne słodycze. Rozstawione są też liczne namioty oferujące wszelkiego rodzaju gry, zabawy i loterie.

Zabawy świąteczne

Najbardziej popularną atrakcją jest chyba Kingyo sukui 金魚すくい. Jest to łowienie rybek lub innych wodnych zwierzątek (jak aksolotle!) oraz gry zręcznościowe.

       

Niektórym może się wydać, że wydarzenia związane z Obon mają charakter nieco odpustowy. Zapewniam jednak, że zostawiają na turystach niezapomniane wrażenia. Dla Japończyków Obon ma bardzo duże znaczenie. Jest bowiem okazją do corocznych rodzinnych, przyjacielskich spotkań i integracji lokalnej ludności. Przede wszystkim jednak chodzi o to, by pokazać młodzieży i dzieciom japońską tradycję i nie dopuścić, by zanikła

Zobacz również inne artykuły: