Kimono – tradycyjny strój japoński

Japonka w kimono świętująca swoje dwudzieste urodziny

Kimono – tradycyjny strój japoński

07.08.2020
Kategoria: Kultura

Coraz trudniej jest spotkać w dzisiejszych czasach Japończyków ubranych w japoński tradycyjny ubiór „kimono”. Na co dzień chodzą bowiem ubrani w stylu „zachodnim”. Tradycyjne kimona nakładają jedynie w wyjątkowych sytuacjach, w święta lub przy okazji ważnych ceremonii. Zwłaszcza młodzi Japończycy preferują zazwyczaj swobodniejsze i modne ubiory zachodnie. Wielu młodych nie potrafi prawidłowo nałożyć kimona, ani nie wie, jak zawiązać we właściwy sposób pas obi. Coraz mniej Japończyków posiada własne rodowe kimono. Zamiast kupować drogi ubiór, korzystają  w razie potrzeby z wypożyczalni kimon oraz dodatków jak pasy, obuwie, skarpety tabi, torebki itp.

W niektórych instytucjach kultury, jak np. teatry, kusi się gości zniżkami za bilet wstępu, jeśli przyjdą ubrani w kimona. Projektanci i producenci zabiegają o młodych klientów, wydając na rynek tradycyjne japońskie ubiory w zupełnie nowych wzorach i kolorach, które mają przyciągać uwagę młodzieży i sprawić, by nowe pokolenie Japończyków powróciło do stylu retro.

Widok młodych Japonek pewnie kroczących ulicami Tokio w schludnie nałożonych kimonach i precyzyjnie zawiązanych pasach budzi nadzieję, że ta piękna tradycja nie zaginie.

Polecam wpis dotyczący japońskiego święta Obon : Japonskie zaduszki – święto Obon

Zobacz również wpis dotyczący technik farbowania materiału na kimono: Farbowanie materiału na kimono

Zapraszam do naszego sklepu, gdzie znajdziesz wiele produktów w japońskie wzory. Każdy produkt jest wykonany tylko w jednym egzemplarzu, więc jeżeli cenisz sobie oryginalność to miejsce dla Ciebie !

Zobacz również inne artykuły: