Zagadka 12

Zagadka 12

23.11.2020
Kategoria: Kultura

Dlaczego diabły i potwory straszą w Japonii?

 

Na dachach japońskich domów od wielu wieków (co najmniej od okresu Nara, czyli około VIII wieku) montowano ozdobne elementy, które pełniły dwie ważne funkcje. Przede wszystkim pomagały odprowadzać nadmiar wody deszczowej z dachu. Dodatkowo służyły także jako amulet – odstraszacz wszelkiego zła, ognia i innych kataklizmów. W tym celu gliniane lub metalowe dachówki, które były zwieńczeniem krawędzi dachowych, często tworzono na wzór groźnego oblicza diabła z rogami i wielkimi zębami. Taką dachówkę nazywano onigawara 鬼瓦 lub oniita 鬼板.

Podobną funkcję ochronną pełnią inne straszne zwierzęta, a także figury zwane shachi. Są to ryby z zadartym do góry ogonem, ale z przodu mają pysk tygrysa. Ich zadaniem jest ochrona budynku przed pożarem. Shachi zdobią wiele starych japońskich zamków.

Dzisiaj także można spotkać diabelskie dachówki nawet na współczesnych japońskich domach. Często zamiast na dachach Japończycy instalują je przed wejściem do domu czy w ogrodzie. Diabelskie oblicza nadal chronią Japończyków przed nieszczęściem i złymi mocami.

reklama sklepu

Zobacz również inne artykuły: