Współczesna rozrywka Japończyków
Jak Japończycy bawią się i relaksują
Rozrywka Japończyków – jaka jest. Japończycy mają niezliczone możliwości spędzenia czasu na zabawie i rozrywce. Gospodarka nastawiona jest głównie na usługi i te dziedziny, które przynoszą zadowolenie klientom. Przemysł rozrywkowy prześciga się w pomysłach i ofertach, którymi można ściągnąć złaknionych zabawy Japończyków. Społeczeństwo japońskie, zwłaszcza pokolenie dorosłych i pracujących, poszukuje relaksu i odprężenia po ciężkiej pracy. Telewizja nadaje w godzinach wieczornych głównie programy rozrywkowe. Są to śmieszne i lekkie quizy, zabawne wywiady i karkołomne konkursy. Ich głównym, a może nawet jedynym zadaniem, jest rozładownie stresu i napięcia widzów. Oczywiście każde pokolenie relaksuje się inaczej. Inną formę zabawy wybierają starsi ludzie, Japończycy w średnim wieku, a inną młodzież.
Jakie są najbardziej typowe i popularne formy rozrywki w Japonii?
Rozrywka Japończyków – Seniorzy
Starsze pokolenie Japończyków cieszy się rozrywką bardziej wysublimowaną. Seniorzy preferują wystawy, rozmaite pokazy, spotkania z rówieśnikami, grę w bule, go czy japońskie szachy shōgi. Zainteresowani kulturą wysoką chodzą do teatru Nō, Kabuki czy Rakugo. Zawsze atrakcyjne wydają się seniorom zorganizowane wycieczki np. do gorących źródeł.
Często też korzystają z oferty Karaoke, która w dużych miastach jest dostępna na każdym kroku. Czasem co kilkaset metrów napotkać można wielopiętrowe budynki z pokojami i sprzętem do Karaoke. Rozrywka ta jest stosunkowo tania. Pokój na odpowiednią liczbę gości wynajmuje się na określony czas, dwie godziny lub więcej. W każdym pokoju jest nowoczesny sprzęt audio i oferta tysięcy utworów do wybrania. Można sobie wybrać konkretny sprzęt i repertuar (np. utwory starsze, zagraniczne, z filmów animowanych itd.).
Do pokoju na indywidualne zamówienie serwowane są napoje i drobne przekąski. Niejednokrotnie widziałam, jak grupki znajomych w wieku bardzo dojrzałym spotykały się w salonie Karaoke i spędzały tam radośnie wiele godzin. Domyślać się można, że seniorzy śpiewali razem stare szlagiery przypominające im czasy młodości.
Do Karaoke chodzą właściwie wszystkie pokolenia Japończyków, ponieważ śpiewanie jest narodową japońską rozrywką, a salony oferują każdy możliwy repertuar. Wszyscy znajdą tu coś ciekawego dla siebie. W większości salonów można wypożyczyć śmieszne stroje. Młodzi Japończycy lubią się przebierać za różne postaci. Spotkania Karaoke stają się wtedy przyjęciami przebierańców.
Rozrywka Japończyków – ludzie w średnim wieku
Japończycy w średnim wieku, ci najciężej pracujący, nie mają czasu na rozrywkę. Wracają do domów tak późno, że zostaje im już właściwie tylko telewizja. Oczywiście wspólne wyjście do baru czy restauracji po pracy także można potraktować jako rozrywkę. Jednak dla większości Japończyków to raczej obowiązek niż relaks. Jeśli przełożony zaprasza pracowników do pubu, to nie można odmówić. Należy pójść ze wszystkimi współpracownikami, odmowa byłaby afrontem. Bardzo często wspólne wyjście nie kończy się na jednym lokalu. Są tzw. „poprawiny”, a potem jeszcze kolejne. Japończycy często wracają do domu późną nocą, ostatnim metrem.
Bardzo popularne wśród Japończyków w średnim wieku i starszych są w miastach salony Pachinko. Są to instytucje hazardowe, więc nikt się raczej nie chwali tym, że jest częstym bywalcem Pachinko. Hazard w Japonii jest zakazany, ale właściciele salonów sprytnie omijają prawo. Zabawa polega na obsłudze automatów podobnych do fliperów, do których wrzuca się pulę małych metalowych kuleczek. Poprzez manipulowanie pokrętłami i guzikami należy kulki kierować w odpowiednie miejsca, które są punktowane. Stracone kulki przepadają, ale część z nich wypada jako wygrana.
Z koszykiem zdobytych kulek można pójść do kontuaru i otrzymać nagrodę, np. odkurzacz, mikser, aparat fotograficzny. Zwycięzcy odbierają towar, bądź nawet jedynie talon, i udają się do punktów wymiany fantów na gotówkę. Takie punkty znajdują się za rogiem, tuż przy salonie Pachinko. To pozornie niezależna firma, ale przypadkowo swoją siedzibę wybiera obok salonu.
Pachinko cieszą się ogromną popularnością, panuje tam ogromny hałas grających urządzeń i zadymienie. W wielu lokalach dozwolone jest bowiem palenie tytoniu. Wielu Japończyków ukrywa fakt uczęszczania do salonów Pachinko, świadczy to najczęściej o uzależnieniu od hazardu. Z tego też powodu salony te zazwyczaj są oklejone plakatami i zasłonami, które utrudniają przechodniom zajrzenie do środka.
Rozrywka Japończyków – młodzież japońska
Do salonów Pachinko wpuszcza się tylko osoby pełnoletnie. Młodzież licealna i gimnazjalna ma jednak wiele innych salonów gier dedykowanych właśnie jej. W niektórych dzielnicach, jak np. Ikebukuro, Akihabara, Shibuya co krok napotkać można ogromny salon z automatami. Ogólnie można powiedzieć, że młodzież lubi wszelkie zabawy zręcznościowe. Dlatego wiele automatów to gry muzyczne, taneczne lub bazujące na refleksie gracza. Popularne są bębny taiko, w które należy uderzać pałkami w rytm wyświetlany na ekranie. Mistrzowie potrafią wyczyniać cuda.
Równie popularne są automaty z podestami, na których oznaczone są miejsca, gdzie trzeba stanąć lub nadepnąć, gdy zapala się lampa. Wiele automatów to symulatory różnych sportów jak narciarstwo, rolkarstwo, wyścigi samochodowe itp. Trzeba się wykazać niezłą kondycją, aby ukończyć choćby najłatwiejszy poziom gry. Do niektórych konsoli, najnowszych i najbardziej popularnych, ustawiają się kolejki chętnych. Usadza się ich na krzesełkach, gdzie cierpliwie czekają na swoją kolej. Rodzajów maszyn i gier trudno zliczyć. Młodzi ludzie naprawdę mają w czym wybierać. Ograniczać ich mogą jedynie finanse.
Rozrywka dla wszystkich
Najbardziej popularną i wszędzie obecną grą jest automat z ramieniem – łapą do chwytania nagród. Spotkać ją można w każdym salonie z automatami, a także stojącą samotnie w sklepie czy na ulicy. Nagrodą może być wszystko, począwszy od maskotek, poduszek, a na cukierkach czy kartach kolekcjonerskich skończywszy.
Jest jednak istotna różnica pomiędzy japońskimi poławiaczami, a tymi maszynami, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Można to podsumować takim uogólnieniem: japońskie „łapaczki” nie oszukują. Naprawdę można zdobyć nagrodę, choć oczywiście nie za każdym razem. Pracownicy salonu regularnie zaglądają do maszyn i układają odpowiednio towary tak, aby zręczni klienci mieli szansę je złapać. Czasem nawet gdy widzą, że ktoś uparcie próbuje zdobyć konkretną nagrodę i wydał już sporo pieniędzy, podkładają fant w sposób gwarantujący schwytanie. Można też ich o to grzecznie poprosić.
Japończycy specjalizują się w łapaniu rozmaitych przedmiotów. Niektóre można schwytać dopiero po kilku próbach, podczas których fant delikatnie się przesuwa i przyjmuje odpowiednie ułożenie. Wtedy można go łatwo chwycić. W Internecie jest wiele filmów instruktażowych, pokazujących rożne konfiguracje i metody chwytania poszczególnych przedmiotów. Często wystarczy nawet jedynie przesunąć i popchnąć zabawkę, aby wpadła do wlotu. Czasem, żeby zdobyć zabawkę z góry, należy przesunąć tę, która jest pod nią. Bogaci w wiedzę teoretyczną młodzi Japończycy szturmują salony i próbują stosować poznane techniki. I okazuje się, że bardzo często im się to udaje. Wędrują wtedy dumnie z torbami wypchanymi pluszakami.
Disneyland i parki tematyczne
Niezmiennie ogromną popularnością cieszą się wśród młodych Japończyków wszelkie parki rozrywki i wesołe miasteczka. Disneyland pod Tokio jest tak ogromną przestrzenią, że dziennie przyjmuje od 30 do 70 tysięcy odwiedzających. Rocznie to daje około 30 mln gości. Największe zainteresowanie parkiem odnotowuje się w weekendy i wolne dni. Rodziny z dziećmi spędzają tam często cały dzień. Ponieważ do każdej atrakcji trzeba stać w co najmniej godzinnej kolejce, w ciągu całego dnia można dostać się zaledwie do kilku z nich.
W Tokio jest wiele rozmaitych miejsc oferujących rozrywkę młodym i starszym Japończykom. W centrum Tokio, przy hali Budōkan, jest olbrzymi kompleks z atrakcjami dla dzieci i młodzieży. Korzystanie z nich zależy głównie od zainteresowań, ale także możliwości finansowych klientów. Choć nam te atrakcje mogą się wydać kosztowne i infantylne, to zazwyczaj jesteśmy usatysfakcjonowani japońską ofertą, ponieważ jest oryginalna. Strzelanie wiązką wody w dinozaury, latanie w przestworzach w okularach VR czy japoński dom strachów z Sadako wyłaniającą się ze studni robią naprawdę ogromne wrażenie.
Polecam artykuł o tym dlaczego Japończycy lubią patrzeć na księżyc – to inna rozrywka Japończyków :-): https://matsuki.pl/japonczycy-lubia-patrzec-na-ksiezyc/