Sznurki Kumihimo 5 – YattsuTsukushiGumi – jak zrobić
組紐 ― 八つ土筆組
Sznurki Kumihimo 5 – YattsuTsukushiGumi – poziom trudności 2
Splot YattsuTsukushiGumi wykonuje się z ośmiu nitek. Najlepiej zaplata się go na stołku marudai, ale przy odrobinie wprawy można go także wykonywać na ręcznym, małym dysku piankowym. Jest średniej trudności okrągłym sznurkiem o wyraźnej fakturze. Nazwa tej techniki odnosi się do wzoru roślinnego, a mianowicie do skrzypu polnego. Deseń sznurka przypomina nieco pęd w charakterystyczne żeberka tej rośliny. Splot tego sznurka jest umiarkowanie zwarty, ponieważ część nitek zaplata się co dwa oczka. W Japonii wykorzystywany jest głównie jako pasek obijime do podtrzymywania ozdobnego pasa obi przy kimonie.
Splot Yattsutsukushigumi kojarzony jest najczęściej z charakterystycznym rzędem podłużnych oczek przypominających łańcuszek. Ponieważ kombinacji kolorystycznych nici jest wiele, wzór sznurka może się rozmaicie prezentować.
Stołek Marudai możesz kupić w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/stolek-do-wyplatania-sznurkow/
Nici i kolory
Do kumihimo Japończycy używają jedwabnych nici. Splot Yattsutsukushigumi jest średnio zwarty, dobrze wyglądają sznurki zarówno wykonane z bawełnianych nici jak i satynowego sznurka. Splot wykonany sznureczkami o grubości 2 mm daje w rezultacie sznurek o grubości ok. 8-10 mm. Mulina (trzy nitki w wiązce) daje sznurek grubości ok. 5 mm.
Splot Yattsutsukushigumi – krok po kroku
Splot Yattsutsukushigumi rozpoczyna się od zainstalowania na dysku w równych odstępach ośmiu nitek w wybranych kolorach. Dla lepszego zrozumienia zastosujemy dla przykładu dwa kolory. Dadzą one charakterystyczny „łańcuszkowy” wzór.
Koniec-początek sznurka, np. związane w supeł lub pętelkę nitki wkładamy do otworu dysku. Przytrzymując supeł od dołu, nitki rozkłada się regularnie na dysku na osiem stron świata. Splot Yattsutsukushigumi bazuje na technice Kusaritsunagigumi (sprawdź artykuł o tej technice) wykonanej z podwójną środkową sekwencją.
Na początku przygody z kumihimo niektórzy wolą operować oznaczeniami cyfrowymi, aby się nie pomylić. Jedna z nitek głównego koloru (pomarańczowa) trafia na górę dysku w szczelinę 1, dolna od pary trafia na dół, w szczelinę 17. Kolejna nitka (pomarańczowa) trafia prostopadle: w szczeliny 25 oraz 9. Te dwie pary nitek (północ-południe, wschód-zachód) będą podstawą sznurka. Dwie pozostałe, ułożone ukośnie, będą stanowiły charakterystyczny szlaczek z boku, przypominający łańcuszek.
Para kolejnych nitek (pomarańczowych) trafia ukośnie w szczeliny 29 i 13, zaś ostatnia para nitek (czarnych) ukośnie w szczeliny 21 oraz 5. Jak tylko nauczymy się sekwencji splotu, nie będziemy już zwracać uwagi na te numery. Splot wykonuje się bowiem automatycznym ruchem.
Instalacja nitek na dysku i sekwencja splotu Yattsutsukushigumi
Sekwencja splotu Yattsutsukushigumi składa się z sześciu jednoczesnych ruchów wykonywanych na bazie techniki Kusariyattsugumi:
- górna nitka (1) przechodzi prawą stroną na dół i podmienia nitkę (17), która przechodzi lewą stroną na górę (1)
- lewa prostopadła nitka (25) przechodzi dołem na prawą stronę dysku i podmienia nitkę (9), która przechodzi górą na lewą stronę (25)
- powtarzamy czynność 1. i 2. – czyli: górna nitka (1) przechodzi prawą stroną na dół i podmienia nitkę (17), która przechodzi lewą stroną na górę (1)
- lewa prostopadła nitka (25) przechodzi dołem na prawą stronę dysku i podmienia nitkę (9), która przechodzi górą na lewą stronę (25)
- przekręcamy dysk zgodnie z ruchem wskazówek zegara, na prawo o 45 ⁰, aby nitka (29) była na górze
- górna nitka (29) przechodzi na dół z prawej strony dysku i podmienia nitkę (13), która przechodzi lewą stroną na pozycję (29)
- lewa nitka (21) przechodzi dołem na prawą stronę dysku po prawej i podmienia nitkę (5), która przechodzi górą na lewą stronę (21)
- przekręcamy dysk w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara ,na lewo o 45 ⁰, aby nitka (1) była ponownie na górze
Podsumowując, splot Yattsutsukushigumi wykonuje się poprzez wykonanie przedłużonej sekwencji Kusaritsunagigumi. Splot jest dłuższy o dwukrotnie wykonane dwa pierwsze ruchy. Sekwencje te powtarza się do zakończenia nitek lub w momencie uzyskania pożądanej długości sznurka.
Na co należy uważać podczas zaplatania sznurka
Należy uważać, aby każdą sekwencję wykonywać identycznie i symetrycznie. Nie można np. zmieniać kierunków zaplatania czy np. zamiast podmienić nitkę prawą stroną zrobić to lewą. Wtedy splot się zaburzy. Dodatkowo należy uważać na to, aby nitki krzyżowały się dokładnie nad splotem, ponieważ ten sznurek nie jest pleciony jak siateczka wokół środka. Przypomina raczej budowanie węża z klocków, dlatego tylko poprzez dokładne krzyżowanie nitek sznurek będzie się równomiernie wydłużał. Zasadniczo ten splot wykonywany jest na stołku marudai, dlatego poszczególnym ruchom przypisana jest prawą bądź lewa ręka. To ważne, bo nitka chwytana prawą ręką jest przenoszona prawą stroną na przeciwną część „lustra” stołka. Lewą ręką zaś przekłada się nitkę lewą stroną i dzięki temu splot jest równomierny. Aby nie pomylić strony dysku i nitki, którą należy przełożyć w kolejności, warto zapamiętać nitkę początkową o numerze 1 i jej kolor.
Po każdej sekwencji pozycja nitek na dysku nie przesuwa się, jest taka sama jak na początku, nie ma więc potrzeby „robienia porządku na dysku”, jak to bywa w przypadku innych splotów.
Wykonując kolejne sekwencje splotu, należy zawsze naciągać sznurek, który tworzy się u dołu. Można go obciążyć, przywieszając do niego coś ciężkiego (np. woreczek wypełniony fasolą czy metalowymi nakrętkami itp.). Alternatywą jest stałe pociąganie palcami sznurka pod dyskiem, tak by splot był zawsze naprężony i ciasny. Już po kilku wykonanych sekwencjach pod dyskiem pojawi się tworzący się sznurek. O tym jak będzie długi, decyduje długość sznurków przygotowanych do splatania.
Długość nici a długość sznurka
Różne techniki kumihimo zużywają inną długość nitek podczas splatania. Czasem część nitek splotu musi być dużo dłuższa od innych. Dlatego warto przed wyborem nici sprawdzić, jakie jest zużycie nici przy konkretnym splocie. Splot Yattsutsukushigumi zużywa różną ilość materiału. Nitki rozłożone ukośnie na dysku zużywają się wolniej, więc długość pożądanego sznurka należy regulować nitkami podstawowymi, rozkładającymi się na kierunki: północ-południe, wschód-zachód. Przykładowo różnica zużycia nitek o długości 50 cm to ponad 10 cm. O tyle mniej więcej powinny być dłuższe nitki rozkładające się na cztery strony świata. Nitki podstawowe grubości ok. 2 mm o długości około 50 cm dadzą sznurek długości ok. 22 cm i szerokości ok. 1 cm.
Zastosowanie
Splot Yattsutsukushigumi nadaje się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju ozdobne akcesoria, bransoletki, naszyjniki, breloczki itp. Można ich także używać do związywania worków np. kinchaku, kapturów a także jako ozdobne paski, czy elementy obroży i smyczy dla zwierząt.
Przykłady wariantów kolorystycznych i deseni sznurków zaplecionych techniką Yattsutsukushigumi
Zainteresowani innymi technikami kumihimo mogą szukać informacji we wcześniejszych i w kolejnych artykułach. Szukając odpowiedniego dla siebie sznurka, zawsze warto zwracać uwagę na trudność danego splotu, jego deseń i przeznaczenie. Dlatego w każdym artykule znajdziesz takie informacje. Dodatkowo na końcu artykułu pokazuję różne warianty sznurków wykonanych tą samą techniką. Czasem znacznie się od siebie różnią, co czyni sztukę kumihimo tak ciekawą.
Wpisy o innych splotach kumihimo znajdziesz w sekcji bloga „rękodzieło”: https://matsuki.pl/rekodzielo/
O sznurkach kumihimo znajdziesz wpis tutaj: https://wszystkojedno.com.pl/sznurki-kumihimo/