Sznurki Kumihimo 3 – Karayattsugumi – jak zrobić
組紐 ― 唐八つ組
Sznurki Kumihimo 3 – KaraYattsuGumi – poziom trudności 2
Splot KaraYattsugumi wykonuje się z ośmiu nitek. Można go zapleść zarówno na stołku marudai jak i na ręcznym, małym dysku piankowym. Jest średniej trudności płaskim sznurkiem. Choć sznurki takie zasadniczo wykonywało się w Japonii na kwadratowych stołkach, to można je zapleść także na okrągłym ręcznym dysku.
Kombinacje kolorystyczne zastosowanych nici zapewniają dużo zabawy. Przy użyciu niektórych zestawów barw można osiągnąć charakterystyczny efekt sznurka, który przypomina deseń w serduszka, węża czy nakładających się modułów klocków. Różne kombinacje kolorów sprawią, że sznurek Karayattsugumi będzie miał zupełnie inny deseń. Tym bardziej, że sznurek pleciony tą techniką ma nieco inny wzór po obu stronach.
Stołek Marudai możesz kupić w naszym sklepie: https://wszystkojedno.com.pl/produkt/stolek-do-wyplatania-sznurkow/
Splot Karayattsugumi wykorzystuje osiem nitek. Daje on gęsto pleciony, mocny, płaski sznurek. Przy ośmiu nitkach splotu kombinacji kolorystycznych jest tak wiele, że trudno je wszystkie zaprezentować. Zabawy jest w każdym razie bardzo dużo, a satysfakcja z odkrycia nowych wzorów jest dodatkowo dla każdego wielką nagrodą.
Nici i kolory
Do kumihimo Japończycy używają jedwabnych nici. W naszych warunkach zamiast jedwabnych nici można użyć bawełnianego kordonka, muliny, cienkiego bawełnianego lub satynowego sznurka, a nawet włóczki – najlepiej bawełnianej. Szczególnie ładnie prezentuje się satynowy sznurek o szerokości 1 mm, ale wybór materiału do kumihimo zależy oczywiście od upodobania autora i przeznaczenia sznurka. Splot Karayattsugumi ładnie prezentuje się, gdy jest wykonany z bawełnianego kordonka lub muliny, które można układać w wiązki po kilka nitek. Osiem sznurków można dobrać w wielu kombinacjach. Inaczej niż w przypadku okrągłych splotów wzór sznurka płaskiego zmienia się nie tylko przy wymianie choć jednego koloru nitki, ale także jej miejsca na dysku. Splot płaski dobiera bowiem nitki nieregularnie, niektóre z nich mogą być częściej używane lub są wplatane tylko z jednej strony. To dlatego splot karayattsugumi daje tyle rozmaitych, często zaskakujących efektów.
Splot Karayattsugumi – krok po kroku
Splot Karayattsugumi rozpoczynamy od zainstalowania na dysku ośmiu wybranych kolorów nitek. Dla lepszego zrozumienia zastosujemy dla przykładu cztery pary nitek w różnych kolorach. Koniec-początek sznurka, np. związane w supeł lub pętelkę nitki wkładamy do otworu dysku. Przytrzymując supeł od dołu, nitki rozkłada się na dysku po dwie na cztery strony świata.
Na początku przygody z kumihimo niektórzy wolą operować oznaczeniami cyfrowymi, aby się nie pomylić. I tak dwie nitki (czerwone) trafiają na górę dysku w szczeliny 32 i 1, dwie kolejne (czarne) na prawą stronę w szczeliny 8 i 9, dwie (niebieskie) w szczeliny 16 oraz 17, zaś ostatnie dwie (niebieskie) na lewą stronę w szczeliny 24 i 25. Jednak gdy tylko nauczymy się sekwencji splotu, nie będziemy już zwracać uwagi na te numery. Splot wykonuje się bowiem automatycznym ruchem.
Instalacja nitek na dysku i sekwencja splotu KaraYattsuGumi
Splot Karayattsugumi to sekwencja ośmiu krzyżujących się ruchów:
- górna lewa nitka (32) przechodzi na prawą stronę dysku poniżej dolnej nitki (pozycja 10)
- górna prawa nitka (1) przechodzi na lewą stronę dysku poniżej dolnej nitki (23)
- dolna prawa nitka (16) przechodzi na lewą stronę dysku powyżej górnej nitki(26)
- dolna lewa nitka (17) przechodzi na prawą stronę dysku powyżej górnej nitki(7)
- prawa środkowa-górna nitka (8) przechodzi na dół po prawej stronie (16)
- lewa środkowa-górna nitka (25) przechodzi na dół po lewej stronie (17)
- prawa środkowa-dolna nitka (9) przechodzi na górę po prawej stronie (1)
- lewa środkowa-dolna nitka (24) przechodzi na górę po lewej stronie (32)
Na co uważać podczas zaplatania sznurka
Należy uważać, aby każda sekwencja była wykonana identycznie i symetrycznie. Nie można np. najpierw przestawiać nitek z prawej strony dysku, a potem analogicznie z lewej strony. Ruchy należy wykonywać naprzemiennie i zawsze pamiętać o tym, że muszą się krzyżować ponad powstającym sznurkiem. Tylko taka sekwencja zapewni tworzenie się prawidłowego płaskiego sznurka.
Po każdej sekwencji należy „zrobić porządek na dysku” czyli przesunąć nitki ( z pozycji 7 i 10 oraz 23 i 26) na właściwe miejsca początkowe. Inaczej splot tworzonego sznurka będzie zaburzony, nierówny i miejscami luźny.
Wykonując kolejne sekwencje splotu, należy zawsze naciągać sznurek, który tworzy się u dołu. Można go obciążyć, przywieszając do niego coś ciężkiego (np. woreczek wypełniony fasolą czy metalowymi nakrętkami itp.). Alternatywą jest stałe pociąganie palcami sznurka pod dyskiem, tak by splot był zawsze naprężony i ciasny. Już po kilku wykonanych sekwencjach pod dyskiem pojawi się tworzący się sznurek. O tym jak będzie długi, decyduje długość sznurków przygotowanych do splatania.
Długosć nici a długość sznurka
Różne techniki kumihimo zużywają inną długość nitek podczas splatania. Czasem część nitek splotu musi być dużo dłuższa od innych. Warto więc przed wyborem nici sprawdzić, jakie jest zużycie nici przy konkretnym splocie. W przypadku karayattsugumi powstający sznurek będzie miał mniej więcej połowę długości nitek wyjściowych. Nitki, które pojawiają się częściej na krawędziach sznurka, zużywają się szybciej niż te ze środka, ale w przypadku nitek o długości około 50 cm jest to zaledwie kilkucentymetrowa różnica. Długość powstałego sznurka będzie krótsza jeśli zastosujemy grube nici bądź sznureczki i nieco dłuższa, gdzy użyjemy np. muliny.
Zastosowanie
Splot Karayattsugumi nadaje się na wszelkiego rodzaju ozdobne akcesoria, bransoletki, naszyjniki, breloczki itp. Ponieważ sznurek wykonany tą techniką jest płaski, można go używać do związywania worków np. kinchaku, obwiązywania pakunków, a także jako sznurówki do obuwia sportowego. Do wykonania własnych sznurówek najlepiej nadadzą się bawełniane kordonki lub mulina. Sznurek wykonany z podwójnie złożonych ośmiu wiązek muliny ma szerokość ok. 0.5 cm.
Przykłady wariantów kolorystycznych i deseni sznurków zaplecionych techniką Karayattsugumi
Zainteresowani innymi technikami kumihimo mogą szukać informacji we wcześniejszych i w kolejnych artykułach. Szukając odpowiedniego dla siebie sznurka, zawsze warto zwracać uwagę na trudność danego splotu, jego deseń i przeznaczenie. Dlatego w każdym artykule znajdziesz takie informacje. Dodatkowo na końcu artykułu pokazuję różne warianty sznurków wykonanych tą samą techniką. Czasem znacznie się od siebie różnią, co czyni sztukę kumihimo tak ciekawą.
Wpisy o innych splotach kumihimo znajdziesz w sekcji bloga „rękodzieło”: https://matsuki.pl/rekodzielo/
O sznurkach kumihimo znajdziesz wpis tutaj: https://wszystkojedno.com.pl/sznurki-kumihimo/